Wersje językowe: PL EN

16.10.2016 Uczestnicy obchodów 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej

Uczestnicy obchodów 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego zwiedzają Muzeum. Fot. Roman Jocher

Uczestnicy obchodów 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego zwiedzają Muzeum. Fot. Roman Jocher

Z okazji obchodów 30. rocznicy powstania Trybunału Konstytucyjnego organizowanych w Gdańsku w dn. 16-17 października, w niedzielę jego przedstawiciele zwiedzili m. in. Muzeum II Wojny Światowej.

Wśród ok. 40 osób, które odwiedziło budowę Muzeum, byli m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Stanisław Biernat, pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gesdorf, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a w latach 2006–2008 prezes Trybunału prof. Jerzy Stępień. Podczas spotkania dyrektor Muzeum, prof. Paweł Machcewicz, opowiedział o misji i celach instytucji oraz o etapach powstawania budynku.

Goście zwiedzili budowę, w tym sale wystawy dla dzieci „Podróż w czasie”, wybrane sale wystawy stałej, w tym przestrzeń z przedwojenną warszawską uliczką, salę z symbolicznym, zrujnowanym po wojnie miastem, gdzie znajduje się czołg T-34. Udali się również na plac oraz na wieżę, skąd z najwyższych pięter rozpościera się widok na panoramę Gdańska. Po zwiedzaniu Muzeum udali się do Europejskiego Centrum Solidarności.

10.10.2016 Nie żyje Andrzej Wajda (1926-2016)

Andrzej Wajda podczas przemówienia na premierze spektaklu „Wybuch”, jaki był prezentowany podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu wojny w Gdańsku, 1 września 2014 r. Fot. Kosycarz Foto Press

Andrzej Wajda podczas przemówienia na premierze spektaklu „Wybuch”, jaki był prezentowany podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu wojny w Gdańsku, 1 września 2014 r. Fot. Kosycarz Foto Press

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego polskiego reżysera, Andrzeja Wajdy, którego twórczość przyniosła największe dzieła filmowe, pokazujące polską historię.

Był zaangażowany w prace nad stworzeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Brał udział w pracach Sądu Konkursowego w konkursie w 2009 r. na projekt ekspozycji stałej Muzeum, w 2010 r. uczestniczył w debacie pokonkursowej razem z gronem najwybitniejszych specjalistów, którzy wyłonili zwycięski projekt budynku.

Wyreżyserował również multimedialny spektakl „Wybuch”, jaki był prezentowany podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu wojny w Gdańsku, w dniach 1-2 września 2014 r. W ponad dwudziestominutowym spektaklu zostały wykorzystane unikalne filmy archiwalne i zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej, które dzięki video-mappingowi i animacji 3D ożyły na olbrzymiej powierzchni projekcyjnej. W jego treść zostały również wplecione fragmenty filmów Andrzeja Wajdy „Lotna” oraz „Katyń”. Ten spektakl przy pomocy nowoczesnych środków wyrazu pokazał jedną z najbardziej dramatycznych kart polskiej historii.

Podczas premiery spektaklu Andrzej Wajda swoje przemówienie zakończył refleksją, która doskonale odnosi się do jego twórczości: - Pytacie państwo: czy potrzebne jest nam wracanie do przeszłości? Społeczeństwo bez przeszłości to zbiegowisko. Nie chcemy być zbiegowiskiem. Musimy wiedzieć skąd przyszliśmy, by wiedzieć kim jesteśmy i dokąd zmierzamy.

Reżyser wspierał naszą instytucję, brał udział w ważnych wydarzeniach w procesie powstawania Muzeum, służąc swoją radą. Zgodził się również podzielić swoimi wspomnieniami m.in. o tym jak zapamiętał wizytę w Gdańsku tuż przed wybuchem wojny, sytuację w Polsce we wrześniu 1939 r. oraz o pracach nad filmem "Katyń", które we fragmentach można zobaczyć na profilu Muzeum na Youtube. 

Cześć Jego pamięci.

 

07.10.2016 Nagroda Skrzydła Trójmiasta dla budynku Muzeum

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Roman Jocher

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Roman Jocher

Niezmiernie miło nam poinformować, że budynek naszego Muzeum otrzymał nagrodę "Skrzydła Trójmiasta" portalu Trojmiasto.pl w kategorii Bryła Trójmiasta. Na projekt oddano 5331 głosów.

Nagrodę w imieniu Studia Architektonicznego Kwadrat, autora projektu budynku, odebrał p. Bazyli Domsta.

Nominację Muzeum otrzymało za nowoczesną konstrukcję i unikatowy projekt architektoniczny obiektu muzealnego, w którym to co najważniejsze z punktu widzenia historii, znajduje się nie nad, lecz pod ziemią.

Projekt Muzeum został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010 r., na który spłynęło prawie 130 prac z 31 państw z całego świata. W Jury sądu konkursowego zasiadali wybitni specjaliści, architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także historyk sztuki, były dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf Krystyna Zachwatowicz Wajda i historyk Piotr Duda.

05.10.2016 Spotkanie partnerów współpracujących w ramach Liberation Route Europe

Przedstawiciele instytucji i organizacji podczas spotkania.

Przedstawiciele instytucji i organizacji podczas spotkania.

5-7 października 2016 r. w Gdańsku odbyło się spotkanie partnerów współpracujących przy kolejnym etapie projektu realizowanego w ramach  Liberation Route Europe. Gospodarzem spotkania było Muzeum II Wojny Światowej.

Liberation Route Europe to projekt współtworzony przez Muzeum II Wojny Światowej oraz partnerów z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii. Ideą projektu jest zebranie i zgromadzenie w jednym miejscu informacji o wydarzeniach związanych z II wojną światową w Europie i jej zakończeniem oraz ukazanie często odmiennych doświadczeń mieszkańców dotkniętych nią krajów.

 Druga faza polega na opracowaniu pakietów turystycznych, pozyskiwaniu nowych partnerów, co ma służyć rozpowszechnianiu wiedzy o historii Europy związanej z II wojną światową oraz wsparciu rozwoju turystycznego zaangażowanych w projekt miast i regionów poprzez promocję znajdujących się w nich miejsc pamięci i instytucji kultury. Partnerzy współpracują nad stworzeniem tras turystycznych oraz projektów edukacyjnych w swoich krajach w miejscach, w których działy się wydarzenia związane z wojną, skierowanych do turystów i zorganizowanych grup odbiorców, głównie młodzieży.

W ramach projektu powstała już strona internetowa www.liberationroute.com oraz aplikacja mobilna, które są dostępne w językach wszystkich partnerów projektu. Zarówno strona, jak i aplikacja pozwalają użytkownikom na szybkie dotarcie do informacji o najważniejszych wydarzeniach, miejscach i postaciach związanych z przebiegiem i zakończeniem II wojny światowej w Europie oraz jej konsekwencjami.

Oprócz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w projekcie uczestniczą: Fundacja Liberation Route Europe oraz Gemeente Arnhem z siedzibą w Holandii, 44 Screens oraz Région Basse-Normandie z siedzibą we Francji, Visit Kent oraz Spirit of Remembrance z siedzibą w Wielkiej Brytanii, Muzeum Aliantów w Berlinie oraz Rureifel-Tourismus z siedzibą w Niemczech, a także Bastogne War Museum z siedzibą w Belgii.

26.09.2016 Lekcja historii na cmentarzach bohaterów - podsumowanie Roku Cichociemnych

Poprzednia lekcja historii na cmentarzu komunalnym. Fot. Roman Jocher

Poprzednia lekcja historii na cmentarzu komunalnym. Fot. Roman Jocher

Już od 2011 roku Muzeum II Wojny Światowej tuż przed dniem Wszystkich Świętych organizuje wyjątkowe lekcje historii. Uczniowie wspólnie z kombatantami i historykami odwiedzają groby żołnierzy Armii Krajowej. Jest to okazja, by przybliżyć wojenne losy spoczywających na cmentarzach bohaterów, przeprowadzić drobne prace porządkowe, oddać należny szacunek zmarłym.

W tym roku pragniemy rozszerzyć formułę i przygotować lekcję historii opartą nie o jeden, lecz o trzy trójmiejskie cmentarze. Jednocześnie chcielibyśmy zwieńczyć i podsumować projekt „Cichociemni – poznaj legendę Polski Walczącej”. Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, a szczególnie drużyny harcerskie do udziału w przedsięwzięciu. Planowany termin to 19 października (związany z kalendarzem zaproszonego kombatanta). Zainteresowanych nauczycieli bądź drużynowych prosimy o kontakt z pracownikiem Działu Edukacyjnego p. Mateuszem Jasikiem:  m.jasik@muzeum1939.pl  

26.09.2016 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesuwa datę połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. na 1 lutego 2017 r.

23 września 2016 r.  Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński ogłosił nowe zarządzenie, przesuwające  datę połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. na 1 lutego 2017 r.

Jak podano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego jest wyjściem naprzeciw postulatom oraz jednoznacznym, formułowanym publicznie deklaracjom kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej, zgodnie z którymi takie przesunięcie terminu połączenia placówek jest konieczne, aby umożliwić dokończenie budowy Muzeum oraz zakończenie prac nad organizacją ekspozycji.”

22 września 2016 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Paweł Machcewicz wystosował do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismo z informacjami na temat strat finansowych, które przyniosłoby łączenie muzeów z datą 1 grudnia 2016 r. Oznaczałoby to konieczność zatrzymania budowy i produkcji wystawy  na okres co najmniej jednego miesiąca dla przeprowadzenia inwentaryzacji majątku Muzeum II Wojny Światowej, wymaganego przez ustawę o rachunkowości w przypadkach likwidowania i łączenia instytucji.   Dyrektor Muzeum przekazał także Ministrowi Kultury pisma od wykonawców prac budowlanych i wystawy z szacunkami kosztów takiej inwentaryzacji.    Przerwanie budowy skutkowałoby również   niemożnością wydatkowania kilkudziesięciu milionów złotych przewidzianych na dokończenie prac budowlanych  i produkcji wystawy w 2016 r.  Kwoty te  musiałyby zostać  zwrócone do budżetu państwa, w związku z czym zagrożone byłoby ukończenie budowy i otwarcie Muzeum II Wojny Światowej w 2017 r.  

Poniżej zamieszczony został Komunikat Muzeum II Wojny Światowej o zmianie terminu połączenia Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie połączenia Muzeów.

Materiały do pobrania

22.09.2016 Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dnia 21 września 2016 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku złożyło skargę na zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skarga została wniesiona, zgodnie z przepisami prawa, za pośrednictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W treści skargi Muzeum złożyło wniosek o zawieszenie wykonalności zarządzenia do czasu rozstrzygnięcia skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Powodem złożenia takiego wniosku jest fakt, że wraz z datą 1 grudnia 2016 roku zarządzenie wywoła nieodwracalne skutki zarówno finansowe, prawne, jak również organizacyjne.

Skarga jest kolejnym, po wystosowanym dnia 7 września 2016 r. wezwaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do usunięcia naruszenia prawa, krokiem zmierzającym do uchylenia wadliwego w ocenie Muzeum ww. zarządzenia.

Skarżący zarzuca Ministrowi naruszenie przepisów prawa, a mianowicie art. 5a ust. 1 i 2 ustawy o muzeach, przejawiające się niewystąpieniem Ministra do Rady do Spraw Muzeów o zaopiniowanie połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, mimo ustawowego obowiązku uzyskania pozytywnej opinii Rady w tym zakresie, aby połączenie mogło dojść do skutku.

Jednocześnie, w ocenie Muzeum, stanowisko Ministra negujące konieczność uzyskiwania opinii Rady do Spraw Muzeów w zakresie aktu o połączeniu muzeów narusza również §1 pkt 3) rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 9 maja 2008 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Rady do Spraw Muzeów, sposobu powoływania jej członków oraz Przewodniczącego. Zgodnie z treścią powoływanego przepisu Rada do Spraw Muzeów przy ministrze właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwana dalej „Radą”, wyraża opinie na temat projektów aktów normatywnych dotyczących muzeów.

Ponadto, skarżący ponownie przypomniał, że wydany przez Ministra akt będzie miał istotne negatywne (zarówno w kontekście finansów, jak i terminów realizacji) skutki dla realizowanej inwestycji budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Skarbu Państwa i samego Muzeum jako instytucji. Zaskarżony akt, w ocenie Muzeum, nie tylko nie doprowadzi do osiągnięcia deklarowanych przez Ministerstwo celów związanych z poczynieniem oszczędności, ale wręcz przeciwnie, narazi Skarb Państwa na niczym nieuzasadnione straty. Planowana zmiana, która ma być dokonana zaledwie kilka miesięcy przed ukończeniem budowy, prowadzić będzie do paraliżu prac Muzeum w ich ostatniej, decydującej fazie. Spowoduje utratę przez Muzeum, w związku z konieczną inwentaryzacją, a tym samym wstrzymaniem robót budowlanych, środków finansowych przeznaczonych na realizację inwestycji w 2016 roku, a także spowoduje konieczność wypłaty wielomilionowych odszkodowań wykonawcom robót budowlanych.

Co równie ważne, a jednocześnie kluczowe dla samej wystawy stałej, może także doprowadzić do rozpadu kolekcji eksponatów zebranych przez Muzeum, bowiem już teraz wielu darczyńców zapowiada wycofanie swoich eksponatów, także tych, które mają stanowić część wystawy stałej. Powodem takiej decyzji będzie realizacja zapowiedzianych przez Ministra planów połączenia muzeów zgodnie z wydanym zarządzeniem, a więc formalna likwidacja Muzeum II Wojny Światowej w jego dotychczasowym kształcie. Zagroziłoby to integralności wystawy stałej, pozbawiłoby publiczność możliwości zapoznawania się z unikalnymi eksponatami o ogromnej wartości historycznej, a także stanowiłoby zagrożenie dla tych ostatnich, które w wielu przypadkach wymagają natychmiastowej fachowej konserwacji.

Materiały do pobrania

20.09.2016 Budynek Muzeum II Wojny Światowej nominowany w plebiscycie Bryła Trójmiasta

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Budynek Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Niezmiernie miło nam poinformować, że budynek naszego Muzeum został nominowany w plebiscycie "Skrzydła Trójmiasta" portalu Trojmiasto.pl w kategorii Bryła Trójmiasta.

Nominację Muzeum otrzymało za nowoczesną konstrukcję i unikatowy projekt architektoniczny obiektu muzealnego, w którym to co najważniejsze z punktu widzenia historii, znajduje się nie nad, lecz pod ziemią.

Budynek Muzeum zaprojektowało gdyńskie Studio Architektoniczne Kwadrat sp. z o.o. Projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2010 r., na który spłynęło prawie 130 prac z 31 państw z całego świata. W Jury sądu konkursowego zasiadali wybitni specjaliści, architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także historyk sztuki, były dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf Krystyna Zachwatowicz Wajda i historyk Piotr Duda.

Zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu Jury komentowało, że projekt Muzeum II Wojny stanie się unikalną i mocną w wyrazie ikoną, nowym symbolem Gdańska. Mamy nadzieję, że tak się stanie, również, dzięki głosom oddanym przez Państwa w tym plebiscycie.

Zachęcamy do głosowania i dziękujemy za nominację!

http://skrzydla.trojmiasto.pl/…/Muzeum-II-wojny-swiatowej-s…

16.09.2016 Ukończona część wystawy głównej Muzeum "Podróż w czasie"

Mieszkanie warszawskiej rodziny, 5 września 1939 r. Fot. Roman Jocher

Mieszkanie warszawskiej rodziny, 5 września 1939 r. Fot. Roman Jocher

Przedstawiamy Państwu ukończoną część wystawy głównej Muzeum "Podróż w czasie", przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia.

Jest to rekonstrukcja mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: 5 września 1939 r. - kilka dni po wybuchu II wojny światowej, 15 marca 1943 r. - w czasie okupacji niemieckiej oraz 8 maja 1945 r. - tuż po jej zakończeniu. We wnętrzach tych zainscenizowane są warunki życia polskiej inteligenckiej rodziny z Warszawy. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem zmieniającej się sytuacji politycznej, społecznej i ekonomicznej okupowanego i walczącego kraju.

Uzmysławiają one zwiedzającym pogarszające się z roku na rok warunki egzystencji, pokazywane są trudności aprowizacyjne, narzucone przez okupanta rygory, ale także sposoby radzenia sobie z tymi trudnościami. Ekspozycja koncentruje się na ukazaniu postaw członków rodziny, opisuje ich zaangażowanie w antyniemiecką konspirację i cywilne formy oporu - w tym tajne nauczanie. Ważnym wątkiem opowieści jest też los ludności żydowskiej, egzemplifikowany losem przedwojennych żydowskich sąsiadów. Podróż przez lata okupacji odbywa się z pięcioosobową rodziną Jankowskich. Do stworzenia jej historii użyte zostały typowe elementy wojennych biografii polskich inteligentów.

Kluczowymi elementami tej części ekspozycji dla dzieci, wskazującymi na zmiany zachodzące w życiu polskiej rodziny są:

• znikanie pewnych elementów wystroju wnętrza: radia, portretu Piłsudskiego, obrazów, sreber, z czasem także mebli i ich zniszczenie, zakazanych przez okupantów książek w biblioteczce, biżuterii w szkatułce, futra, munduru Wojska Polskiego, polskiej prasy czy polskich dokumentów tożsamości,

• pojawianie się nowych elementów: piecyka „kozy”, erzaców produktów spożywczych, łóżka polowego dla nowego mieszkańca przesiedleńca, skrytki konspiracyjnej, materiałów konspiracyjnych, polskojęzycznej prasy niemieckiej, tzw. gadzinówek, ubrań będących przeróbką wcześniejszych, dokumentów tożsamości wydawanych przez okupanta, listów ojca z oflagu,

Ważnym elementem tej opowieści są ilustrowane zdjęciami archiwalnymi relacje najmłodszych członków rodziny z każdego okresu: Andrzeja i Haliny. Jak również prezentacje multimedialne w oknach oraz w wybitej dziurze w murze trzeciego mieszkania, przedstawiające najbardziej charakterystyczne elementy życia ulicy, stanowiące uzupełnienie opowieści o zmieniającej się rzeczywistości Polski i Polaków w czasie II wojny światowej i po zakończeniu niemieckiej okupacji.

07.09.2016 Wezwanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do usunięcia naruszenia prawa

W związku z zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wezwał w dniu dzisiejszym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do usunięcia naruszenia prawa.

W ocenie Muzeum zarządzenie Ministra zostało wydane z naruszeniem przepisów prawa, w szczególności art. 5a ust. 1 i 2 ustawy o muzeach. Zgodnie z tymi przepisami Muzeum może być łączone z innymi instytucjami kultury działającymi na podstawie przepisów o organizowaniu działalności kulturalnej, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań. Połączenie może nastąpić po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę do Spraw Muzeów.

Ministerstwo już wcześniej zapowiedziało, że nie wystąpiło i nie wystąpi o opinię Rady do Spraw Muzeów odnośnie planowanego połączenia tym samym naruszając ust. 2 art. 5a ustawy o muzeach. Jednocześnie w uzasadnieniu wezwania Muzeum wskazało szeroką argumentację, którą przedstawiano Ministerstwu już od momentu ukazania się obwieszczenia zamiaru o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, w zakresie uszczerbku planowanego procesu łączenia instytucji dla wykonywania dotychczasowych zadań Muzeum II Wojny Światowej m.in. poprzez zagrożenie integralności zgromadzonych zbiorów oraz gotowej już wystawy stałej, nad którą zespół muzeum pracował przez osiem ostatnich lat. Powyższe prowadziłoby do uszczerbku w działalności Muzeum, o którym mowa w cytowanym przepisie.

Wskazano również, iż efekt w postaci oszczędności dla Skarbu Państwa, który wedle treści obwieszczenia Ministra planowano osiągnąć w drodze połączenia, nie zostałby uzyskany. Przeciwnie, połączenie obu instytucji, w szczególności tuż przed zakończeniem robót budowlanych na budowie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, doprowadziłoby do nieuzasadnionych istotnych wydatków dla Skarbu Państwa związanych z likwidacją Muzeum i koniecznością inwentaryzacji robót prowadzącą m.in. do potencjalnego wstrzymania prac na bliżej nieokreślony okres czasu, opóźnienie w realizacji inwestycji i związane z tym faktem niebagatelne koszty.

Z treściami zarządzeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 6 września można zapoznać się w poniższych załącznikach. Dostępne są również na stronie BIP MKiDN.

Materiały do pobrania