Wersje językowe: PL EN

20.06.2017 Promocja książki prof. Jana Żaryna "Polska pamięć"

Promocja książki prof. Jana Żaryna "Polska pamięć"

Promocja książki prof. Jana Żaryna "Polska pamięć"

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na promocję książki prof. Jana Żaryna „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej”.

Wybitny historyk w książce „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej” po raz kolejny zabiera nas w podróż po historii Polski – od chrztu Mieszka I, a tym samym całego państwa Polan, przez dyplomatyczną i militarną walkę o niepodległość „ojców założycieli” II Rzeczpospolitej po pokolenia Żołnierzy Wyklętych i „Solidarności”. Wzorem swoich ideowych i duchowych mistrzów – m.in. Romana Dmowskiego i kardynała Stefana Wyszyńskiego – przypomina, że bycie biernym obserwatorem wydarzeń to za mało. Każdy z nas, jak przekonuje prof. Jan Żaryn, ma obowiązki wobec Ojczyzny – i tej niebieskiej, i tej nad Wisłą.

WSTĘP WOLNY!

26.06.2017 (poniedziałek) godz. 18.00

Muzeum II Wojny Światowej
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk

Jan Żaryn, „Polska pamięć. O historii i polityce historycznej”, Gdańsk 2017, ss. 366, ISBN 978-83-938888-1-8.

18.06.2017 Otwarcie wystawy czasowej "Stefan Rowecki - Grot"

Briefing prasowy wicedyrektora muzeum i wojewody pomorskiego

Briefing prasowy wicedyrektora muzeum i wojewody pomorskiego

Złożoną z kilkudziesięciu plansz wystawę czasową poświęconą gen. Stefanowi Roweckiemu otwarto w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na wystawie zaprezentowane zostanie życie Stefana Roweckiego począwszy od momentu jego urodzenia aż do chwili aresztowania.

W tym roku przypada 122. Rocznica urodzin gen. Stefana Roweckiego. Pomysł uczczenia i utrwalenia w pamięci młodego pokolenia postaci Generała zrodził się w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Z inicjatywy Dyrektora dr. Wojciecha Germaziaka została nawiązana współpraca z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Nawiązano również współpracę z innymi instytucjami i osobami, które posiadają w swoich zbiorach fotografie i dokumenty dotyczące Stefana Roweckiego.

„Dziś otwieram wystawę poświęconą generałowi Stefanowi Roweckiemu. To dla mnie postać bardzo ważna. Chyba jedna z najcenniejszych w gamie osób, które podczas wojny dbały o sprawę polską. Wydaje mi się, że nie można było znaleźć lepszego niż właśnie generał Rowecki dowódcy na czas wojenny, na czas trudny, na czas, kiedy byliśmy pod dwiema okupacjami” – powiedział wicedyrektor Muzeum Tomasz Gliniecki podczas oficjalnego otwarcia wystawy.

"Generał w sposób absolutnie wyjątkowy potrafił scalić cechy, które z jednej strony stawiały go jako profesjonalistę - bardzo dobrego dowódcę, wymagającego dowódcę, który znał siłę rozkazu (…), ale też zawsze - mimo różnicy zdań - bardzo cenił i szanował zdanie i rozkaz generała Sikorskiego”. „Potrafił to łączyć ze światem cywilnym i politycznym. To głównie dzięki niemu Polskie Państwo Podziemne rozrosło się do takiego schematu, który znamy dziś, że potrafiło objąć większość dziedzin normalnej państwowości chociaż było w podziemiu” – powiedział wicedyrektor Muzeum.

„Bohaterstwo i szlak bojowy, jak również tragiczna śmierć generała w obozie koncentracyjnym, są przestrogą i pokazaniem, jak tragiczne mogą być doświadczenia II wojny światowej” - powiedział obecny na otwarciu wystawy podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartłomiej Grabski.

Ekspozycja poświęcona gen. Roweckiemu prezentowana będzie w MIIWŚ przez najbliższy miesiąc.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

16.06.2017 Komunikat o dostępności biletów

noname

noname

INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCH o dostępności biletów danego dnia, zakup biletu w internetowym systemie sprzedaży, faktury, informacje o rezerwacjach, zwroty i reklamacje

tel. +48 58 760 09 60
info@muzeum1939.pl

Zapraszamy również do skorzystania z naszego systemu rezerwacji biletów na stronie bilety.muzeum1939.pl

12.06.2017 Pamiątki z Powstania Warszawskiego w MIIWŚ

Plecak uszyty podczas Powstania Warszawskiego

Plecak uszyty podczas Powstania Warszawskiego

Muzeum II Wojny Światowej pozyskało cenny dar 7 pamiątek związanych z Powstaniem Warszawskim. Zbiór pamiątek przekazała Pani Waleria Baran z domu Brandt, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Każdy dzień był straszny, jak mogłam pomagałam. Zwłoki chowaliśmy tam, gdzie było wolne miejsce – opowiadała Pani Waleria podczas przekazania pamiątek.

Pani Waleria w 1942 r. uciekła do Warszawy przed wywiezieniem, następnie została skierowana na roboty przymusowe. Uczestniczyła w tajnym nauczaniu. Opisywała wybuch Powstania i reakcję Warszawiaków na godzinę „W” – Bracia do broni, powstanie wybuchło, koniec tyranii! – wspomniała okrzyki, które wznosili powstańcy na ulicach Warszawy.

Pani Baran opowiadała o nalotach i ostrzałach kamienicy, w której mieszkała oraz o szukaniu schronienia w piwnicy. Jej dom został całkowicie zniszczony, a ona sama wraz z rodziną została zasypana gruzem. Uratował ich ojciec, który podczas ataku na kamienicę był na zewnątrz budynku. Wspominała bohaterską postawę ludności cywilnej - dostarcznie żywności uciekinierom i powstańcom oraz budowanie barykad i schronów. Opowiadała o Mszach polowych, noszeniu rannych i zakopywaniu trupów: Nie mogłam patrzeć, jak ginęli ludzie, ginęli jak muchy - mówiła.

Po upadku powstania rodzinę Pani Walerii wywieziono do Andrychowa (spali na podłodze, nie mieli jedzenia). Stamtąd zaplombowanymi wagonami towarowymi przez Łódź, Poznań do Wrocławia. Dalej do Bochum w Niemczech, następnie do obozu Durchganglager Friedrichsfeld koło Wesel przeznaczonego dla Warszawiaków. - Baraki były brudne i zarobaczone, na ścianach widniały napisy po poprzednikach: "Rodacy idziemy na śmierć, pomścijcie nas" – opowiadała pani Brandt.

Wśród pamiątek, które już wkrótce będzie można obejrzeć w placówce znalazły się:

1. Plecak uszyty podczas Powstania Warszawskiego przez powstańca z ul. Siennej dla rodziny darczyńcy, po utracie przez nich domu (został zniszczony).

2. Dowód tożsamości nr 691 wydany w dniu 19.08.1942 r. przez Stbahn – Kolej Wschodnia Walerii Brandt.

3. Dwa powstańcze poświadczenia tożsamości wydane dla Walerii Brandt i jej ojca Józefa przez powstańczy Komisariat VIII przy ul. Siennej w Warszawie.

4. Kennkarte / Karty rozpoznawcze Generalnego Gubernatorstwa wydane dla Walerii i Józefa Brandt.

5. Bescheinigung / Zezwolenie wydane przez Arbeitsamt w obozie Durchganglager Friedrichsfeld koło Wesel, który utworzono dla wysiedleńców z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego. Zezwolenie wydane dla Józefa, Marii i Walerii Brandt pozwalające im na udanie się celem podjęcia pracy do Dąbrowy Górniczej (15.10.1944 r.)

6. Polskie tłumaczenie pisma jw.

7. Bilet kolejowy Józefa Brandt z podróży z obozu Durchganglager Friedrichsfeld koło Wesel do Dąbrowy Górniczej.

12.06.2017 Złożono kwiaty pod pod tablicą upamiętniającą Pielgrzymkę Papieża

Tablica upamiętniająca wydarzenie

Tablica upamiętniająca wydarzenie

Z inicjatywy dyrektora Muzeum II Wojny Światowej wraz z Oddziałem Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Trzecią Pielgrzymkę Papieża.

W związku ze wspomnianą Podróżą apostolską Ojca Świętego do Polski, obchodzimy dziś także 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Westerplatte. W homilii skierowanej do młodzieży zgromadzonej na półwyspie papież przypomniał: "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte. Utrzymać i obronić, w sobie i wokół siebie, obronić dla siebie i dla innych".

08.06.2017 Muzeum II Wojny Światowej pozyskało kolejne pamiątki

Darczyńcy, pani Czesława Szablińska i pan Jacek Świs, Prezes Stowarzyszenia Traugutt.org

Darczyńcy, pani Czesława Szablińska i pan Jacek Świs, Prezes Stowarzyszenia Traugutt.org

Kolejni darczyńcy zgłaszają się do naszej placówki, aby przekazać pamiątki pochodzące z okresu II wojny światowej.

„Czekaliśmy półtora roku, aby ten dar mógł trafić do dobrego Muzeum i w dobre ręce” – powiedział dzisiaj pan Jacek Świs, Prezes Stowarzyszenia Traugutt.org podczas oficjalnego przekazania wyjątkowego radionamiernika używanej najprawdopodobniej przez żołnierzy Wileńskich Brygad Armii Krajowej.

Nowy obiekt przekazała Muzeum pani Czesława Szablińska, mieszkanka Wilna, której przodkowie byli żołnierzami AK. Wojskowa radiostacja produkcji niemieckiej została wydobyta z ziemi we wsi Łopatowszczyzna, w okolicy Bogusz na Wileńszczyźnie. Radiostacja należała do Czesława Zdankiewicza (ps. Świerk).

„Ten przedmiot ma wartość emocjonalną. Dziękujemy za zaufanie. Będziemy tą pamięć odtwarzać. Za tym, co fizyczne zawsze stoją ludzie i opowieści, a także polska pamięć o przestrzeni wojennej i powojennej. Dołożymy starań, aby ten przedmiot odzyskał swoją historię i blask” – powiedział dr Tomasz Gliniecki, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Darczyńcy przekazali również wspomnienia księdza Zdankiewicza, w których dzieli się swoimi relacjami dotyczącymi, m.in. aresztowań, osadzenia w więzieniu, a także transportu na wschód, do łagrów.

01.06.2017 Apartamenty przy Muzeum II Wojny Światowej

Konferencja prasowa fot.Mikołaj Bujak

Konferencja prasowa fot.Mikołaj Bujak

Zapraszamy Państwa do nowoczesnych pokoi i apartamentów położonych w starej, malowniczej części Gdańska nad rzeką Motławą. Doskonała lokalizacja pozwala skorzystać ze wszystkich największych atrakcji w mieście a przede wszystkim pozwoli na spędzenie więcej czasu w naszym Muzeum.

W ofercie Muzeum II Wojny Światowej znajdują się 22 miejsca noclegowe w 8 komfortowo i nowocześnie wyposażonych Pokojach oraz Apartamentach. Po sąsiedzku znajdują się liczne zabytki, kawiarnie, restauracje oraz sklepy. Część hotelowa, poza pokojami i apartamentami, oferuje swoim gościom ogólnodostępną kuchnię z pełnym wyposażeniem, patio zewnętrzne oraz podziemny parking.

Komfortowe pokoje z bezprzewodowym dostępem do Internetu oraz telewizją kablową wyposażone są w pościel, ręczniki, suszarkę, żelazko oraz deskę do prasowania. Pokoje przeznaczone są dla dwóch osób z możłiwością do pojedynczego wykorzystania. Do dyspozycji Gości udostępniamy kuchnię z pełnym wyposażeniem.

Dwupoziomowe apartamenty idealnie sprawdzą się dla podróżujących w większym gronie. Apartamenty posiadają sypialnie, pokój z biurkiem do pracy, pokój gościnny oraz dwie łazienki z prysznicem i wanną. W salonie znajdą Państwo w pełni wyposażony aneks kuchenny (płyta indukcyjna, zmywarka, czajnik elektryczny, lodówka, szkło, garnki, sztućce), sofę, dużą szafę oraz telewizor LCD. Apartamenty są klimatyzowane.

KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ PEŁNĄ OFERTĘ!


01.06.2017 Nowi wicedyrektorzy Muzeum II Wojny Światowej

Spotkanie dyrekcji z pracownikami MIIWŚ.

Spotkanie dyrekcji z pracownikami MIIWŚ.

Dr Tomasz Gliniecki i mgr inż. Przemysław Kowalczuk zostali nominowani na p.o. wicedyrektorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dr Tomasz Gliniecki, jako drugi zastępca dyrektora będzie odpowiadał za Dział Zbiorów, Dział Edukacyjny i Dział Konserwacji. Dr Tomasz Gliniecki (ur. 1967), historyk, pedagog, dziennikarz. Posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia.

Zajmował się dziennikarstwem i mediami regionalnymi, m. in. koordynował działania redakcji „Dziennika Bałtyckiego” w woj. elbląskim, zarządzał redakcjami „Dziennika Elbląskiego” i bezpłatnego tygodnika „Nasz Elbląg”, a także był redaktorem naczelnym „Gazety Olsztyńskiej”.  

Posiada umiejętności i praktykę zarządzania strategicznego, odbył kompleksowe szkolenia Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menadżerów oraz Ośrodka Doradztwa i Treningu Kierowniczego.

W latach 2010-2015 kierował sferą edukacji i promocji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu.Stworzył autorski pakiet zajęć muzealnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych pt. „Elbląg XX wieku”, który prezentowano wśród najbardziej innowacyjnych działań edukacyjnych w polskich muzeach.

Uczestniczył w wielu działaniach naukowych i popularyzatorskich m.in. w projekcie „Żuławy w 1945 roku”. Opublikował kilkanaście artykułów naukowych, prawie sto recenzji książek historycznych, niebawem ukaże się jego kolejna pozycja książkowa nt. wojny.

Jest członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Stowarzyszenia Historyków Wojskowości. Był delegatem na I Kongres Muzealników Polskich. Uczestniczył w pracach nad strategiami rozwojowymi samorządów w dziedzinach kultury i turystyki, projektami tworzenia szlaków kulturowych oraz monetyzacji turystyki historycznej w regionie południowego Bałtyku.

Mgr inż. Przemysław Kowalczuk, jako trzeci zastępca dyrektora będzie odpowiadał za Dział Techniczno-Inwestycyjny, Dział Administracyjny, Samodzielne Stanowisko ds. Zamówień Publicznych oraz BHP z Administratracją Bezpieczeństwa Informacji. Mgr inż. Przemysław Kowalczuk jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Doświadczenie zawodowe zdobył w trackie uczestniczenia w wielu inwestycjach budowanych w różnych obszarach m.in. budownictwie kubaturowym, przemysłowym, hydrotechnicznym. W trakcie kariery zawodowej pełnił funkcje Kierownika Projektu, Inspektora Nadzoru oraz Kierownika Budowy. Członek Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów, posiada uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjno-budowlanej.

27.05.2017 Otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948"

Fotografia obozowa Witolda Pileckiego. Ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Fotografia obozowa Witolda Pileckiego. Ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek zapraszają 27 maja 2017 r., o godz. 11.00 na otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci
oporu obozowego.

Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia fragmentów wystawy głównej poświęconych Pileckiemu: raportu i fotografii z dokumentów obozowych Witolda Pileckiego. W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane książki dotyczące osoby rotmistrza, które znajdują się w zasobach Biblioteki Muzeum.

W 1940 r. Witold Pilecki za zgodą polskich władz konspiracyjnych dał ująć się w łapance, by dostać się do Auschwitz. Jego organizacja opierała się na tzw. piątkach, które nie wiedziały nawzajem o swoim istnieniu. Przez cały czas pobytu w obozie Pilecki utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Uciekł, gdy jego wiedza na temat funkcjonowania obozu była wystarczająco duża, a jednocześnie czuł rosnące zagrożenie dekonspiracją. W 1945 r. Pilecki sporządził raport, w którym przekazał światu obraz okrucieństwa i strasznych warunków bytowych w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. W 1990 nastąpiło unieważnienie wyroku. Otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także został awansowany do stopnia pułkownika. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foot’a Witold Pilecki został uznany jednym z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.

Osoba do kontaktu:
Tomasz Rakowski
p.o. rzecznik
tel. +48 606 862 598
rzecznik@muzeum1939.pl

25.05.2017 Przedstawiciele organizacji patriotycznych w MIIWŚ

Spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji upmiętniających historię.

Spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji upmiętniających historię.

25 maja 2017 r. w Muzeum II Wojny Światowej odbyło się spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji patriotycznych upamiętniających historię -  Są Państwo kustoszami pamięci narodowej, kustoszami, którzy dbali i tą pamięć, w czasach przed rokiem 1989. Chcielibyśmy Was wszystkich traktować jako partnerów w dyskusji i liczymy na wasz głos w tej debacie - powiedział witając gości Dyrektor Muzuem II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki.

- Wszyscy mamy ten sam cel. Przypominanie o tragicznym konflikcie, jakim była II wojna światowa i dziesiątkach milionów ofiar na całym świecie, ale także podnoszenie bohaterskiej postawy Polaków-powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

- Liczymy na państwa głos i państwa wrażliwość w debacie o samym muzeum.(...) Są rzeczy, o których nie możemy zapomnieć, o których musimy przypominać. Proszę nas traktować jako osoby wsłuchujące się w głosy środowisk patriotycznych, bo wy jesteście drodzy państwo kustoszami pamięci narodowej. Chcielibyśmy was traktować jako partnerów w dyskusji - dodał dr Nawrocki.

Wicedyrektor muzuem prof. Grzegorz Berendt zaprosił stowarzyszenia kombatanckie do współtworzenia życia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk - Naszym zadaniem jest optymalnie wykorzystać tę przestrzeń-dodał prof. Grzegorz Berendt.

- Jesteście pokoleniem wojennym. Albo sami pamiętacie te ciężkie czasy, albo najbliżsi przekazali wam o wojnie informacje, jak ciężko było Polakom żyć, albo walczyć. Traktujemy naszą pracę jako misję, dlatego prosimy o pomoc, radę i postulaty. Każda mądra podpowiedź będzie brana przez nas pod uwagę i w miarę możliwości prawno-finansowych wprowadzona do muzealnej rzeczywistości - zapowiedział wicedyrektor prof. Grzegorz Berendt.

Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf" zaapelował do dyrekcji, aby w Muzeum II Wojny Światowej znalazła się stała ekspozycja dotycząca Tajnej Wojskowej Organizacji "Gryf".

- Boli nieraz to, że historia pomorska jest mało znana, jest traktowana po macoszemu. Więcej wiemy o innych wspaniałych osiągnięciach bardzo istotnych, ale o naszej pomorskiej bardzo mało -powiedział Roman Dambek.

Kombatanci po spotkaniu muzuem zostali zaproszeni na zwiedzanie wystawy głównej.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków Okręgu Pomorskiego, Związku Piłsudczyków, Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, Stowarzyszenia Kombatantów Pilskich Sił Zbrojnych na Zachodzie / Okręg Gdański, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów, Związku Inwalidów Wojennych RP Zarząd Okręgowy, Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, Związku Byłych Więźniów Politycznych 1944-1956, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyński, Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny im. gen. Andersa, Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę - Zarząd Województwa Pomorskiego.