Wersje językowe: PL EN

30.06.2013 Oświadczenie dyrektora Muzeum w związku z wypowiedzią Jarosława Kaczyńskiego wygłoszoną podczas kongresu Prawa i Sprawiedliwości w dn. 29 czerwca 2013 r.

30 czerwca 2013 r.

Oświadczenie:

W przemówieniu wygłoszonym na kongresie Prawa i Sprawiedliwości w Sosnowcu (29 czerwca 2013 r) prezes tej partii odniósł się do Muzeum II Wojny Światowej. Jarosław Kaczyński, zapowiadając działania po ewentualnym przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, stwierdził:

„Zmienimy kształt Muzeum II Wojny Światowej, tak żeby wystawa w tym muzeum wyrażała polski punkt widzenia”.

Stwierdzenie to sugeruje, że obecnie kierowane przeze mnie Muzeum nie reprezentuje polskiego punktu widzenia, ale punkt widzenia innych narodów. Jakich – tego już prezes Prawa i Sprawiedliwości nie wyjaśnił. Pragnę przypomnieć – choć wydaje się to oczywiste – że Muzeum II Wojny Światowej jest polską instytucją kultury, powołaną przez ministra kultury i premiera polskiego rządu, finansowaną z polskiego budżetu.

Muzeum, którego otwarcie planowane jest na 2015 r., tworzone jest przez polskich historyków i muzealników. Jego głównym celem jest wprowadzenie polskiej i środkowoeuropejskiej perspektywy do światowej narracji i pamięci historycznej, w obrębie których nasze doświadczenia często zajmują niewiele miejsca i nie są w dostatecznym stopniu znane i rozumiane. Muzeum ma zamiar zmienić ten stan rzeczy, a najlepszą drogą do tego jest ukazywanie polskich losów na szerszym tle historycznym, na tle doświadczeń innych narodów, całego kontynentu europejskiego i świata, bo II wojna była przecież konfliktem globalnym. Takie spojrzenie nie stanowi zagrożenia dla polskości, wręcz przeciwnie pozwala lepiej zrozumieć specyfikę polskiej historii. Nie musimy bać się dialogu historycznego z innymi narodami, współpracy i wymiany poglądów z historykami i muzeami w innych krajach. Taki dialog jest najlepszą drogą do lepszego poznania się, bez zamazywania różnic poglądów.

Mimo, że Muzeum dopiero powstaje, wydaliśmy do tej pory wiele książek, zorganizowaliśmy szereg wystaw (m.in. stała wystawa plenerowa na Westerplatte) konferencji naukowych, prowadzimy szeroko zakrojone działania edukacyjne. To nasz konkretny dorobek powinien być podstawą do oceny dotychczasowych działań Muzeum, także krytycznej. Ważne by była to wymiana rzeczowych argumentów. Do takich nie należą z pewnością sugestie, że Muzeum II Wojny Światowej nie reprezentuje polskiego punktu widzenia. Warto też podkreślić, że nikt nie ma monopolu na orzekanie co jest polskim punktem widzenia, Polacy różnią się między sobą i jest to jedną z największych wartości niepodległego, demokratycznego państwa, którym cieszymy się od 1989 roku. Niepokój budzi także zapowiedź, że partia polityczna, po objęciu władzy, zmieni treść wystawy Muzeum. Godzi to wprost w zasadę autonomii instytucji kultury. Ingerowanie polityków w sferę historii nie może prowadzić do pozytywnych skutków.

Prof. dr hab. Paweł Machcewicz

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej

09.06.2013 Łabiszyńskie Spotkania z historią 2013

Jedna z trzech inscenizacji odgrywana podczas Łabiszyńskich Spotkań z historią. fot. E. Banach

Jedna z trzech inscenizacji odgrywana podczas Łabiszyńskich Spotkań z historią. fot. E. Banach

W dniach 7-9 czerwca odbyły się Łabiszyńskie Spotkania z Historią zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „AA7” i Burmistrza Miasta Łabiszyna. Jednym z partnerów tegorocznej edycji było Muzeum II Wojny Światowej.  

W ramach trzydniowego wydarzenia odbyły się liczne prezentacje, dioramy, pokazy i warsztaty. Szczególnie atrakcyjnym elementem były inscenizacje historyczne przygotowane z rozmachem i niezwykłą dbałością o każdy szczegół, zarówno pod kątem scenografii, rekwizytów, jak i aktorskiej gry rekonstruktorów.

Muzeum w ramach współpracy zaprezentowało swój eksponat - czołg Sherman Firefly, jako element dioramy w dniu 8 czerwca. W tym samym dniu wieczorem licznie zgromadzona publiczność w Łabiszyńskim Amfiteatrze miała okazję zapoznać się z animacją przyszłej siedziby Muzeum, koncepcją wystawy głównej oraz reportażami z wydarzeń terenowo – historycznych. Czołg Sherman Firefly w dniu 9 czerwca wziął udział w batalistycznym spektaklu „Zamknięcie Worka pod Falaise. Sierpień 1944 roku”. Szczególnie wzruszającym elementem była obecność na inscenizacji weterana 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka kpt. Antoniego Przybyła, który na zaproszenie organizatorów przybył z Poznania.

Muzeum II Wojny Światowej pragnie podziękować organizatorom i grupom rekonstrukcji historycznych za owocną współpracę i niezwykle miłe przyjęcie. Słowa podziękowania należą się także pracownikom przedsiębiorstwa Artura Zysa, którzy przez trzy dni dbali kompleksową obsługę eksponatu czołgu Sherman Firefly.

07.06.2013 Zajęcia w ramach gry edukacyjnej "Westerplatte - znajdź klucz do historii"

Udział w grze wzięli rekonstruktorzy, którzy przygotowali część zadań. Fot. R. Jocher

Udział w grze wzięli rekonstruktorzy, którzy przygotowali część zadań. Fot. R. Jocher

7 czerwca 2013 r. odbyła się kolejna edycja gry edukacyjnej „Westerplatte – znajdź klucz do historii” przygotowanej przez Muzeum II Wojny Światowej i skierowanej do uczniów klas II i III szkół podstawowych. Udział w niej wzięli uczniowie z gdańskich szkół podstawowych nr 39 i 61. Uczestnicząc w grze i wykonując poszczególne zadania w historycznym miejscu Pola Bitwy Westerplatte, poznali dzieje Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Uczniom w wykonywaniu zadań pomagali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Harcerska Grupa Rekonstrukcji Historycznych, którzy opowiadali również o wyposażeniu i umundurowaniu żołnierzy w okresie II wojny światowej oraz trudach służby na Westerplatte. Atrakcją był przejazdy drezynami po półwyspie historyczną trasą kolejową przygotowany przez rekonstruktorów z Kolei Drezynowej drezyny.pl

Celem gry edukacyjnej jest przybliżenie historii Westerplatte dla uczniów szkół podstawowych i zapoznanie ich z obiektami znajdującymi się na półwyspie. Uczniowie otrzymują karty z zadaniami do wykonania na poszczególnych etapach gry. Zadania przygotowywane są w taki sposób, aby połączyć zdobywanie wiedzy i zabawę, jednocześnie ucząc pracy w zespole i wspólnego rozwiązywania historycznych zagadek.

Trwają zapisy na kolejne edycje.

Informacji na temat projektu udziela Katarzyna Pietrzyk, k.zienkiewicz@muzeum1939.pl tel. 58 323-75-41

04.06.2013 „Splątane losy...Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman”

Dr Jorinde Krejci oraz dr Halina Szpilman - goście spotkania. Fot. R. Jocher

Dr Jorinde Krejci oraz dr Halina Szpilman - goście spotkania. Fot. R. Jocher

Spotkanie pt. „Splątane losy...Wilm Hosenfeld i Władysław Szpilman” zostało zorganizowane przez Muzeum II Wojny Światowej oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Było ono również okazją do dyskusji wokół książki Wilma Hosenfelda „Staram się ratować każdego. Życie niemieckiego oficera w listach i dziennikach”. 

Zaproszenie do udziału przyjęły dr Halina Szpilman – wdowa  po Władysławie Szpilmanie, wybintnym kompozytorze i pianiście oraz dr Jorinde Krejci – córka Wilma Hosenfelda, oficera Wehrmachtu, który ocalił Szpilmana, uciekiniera z warszawskiego getta. Obie Panie są lekarkami. Przyjaźnią się, choć jedna mieszka w Warszawie, a druga - w Monachium.

W kontekst historyczny stosunków polsko - niemieckich po II wojnie światowej wprowadził prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król – historyk, współredaktor naukowy polskiego wydania książki W. Hosenfelda. Natomiast Winfried Lipscher – tłumacz, współredaktor naukowy polskiego wydania książki, przybliżył postać W. Hosenfelda i jego rodziny oraz historię pisania wspomnień. 

Uczestnicy mieli również okazję do obejrzenia filmu A. Marka Drążewskiego „Dzięki niemu żyjemy” poświęconego Wilmowi Hosenfeldowi.

Podczas spotkania nie zabrakło osobistych wspomnień opowiadanych przez dr Halinę Szpilman oraz dr Jorinde Krejci dotyczących obu bohaterów i ich wzajemnych losów oraz wielu innych osób, które ocalały dzięki pomocy Wilma Hoselfelda.