25.05.2016 Uchwała Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej dotycząca Muzeum II Wojny Światowej

W dniach 24 i 25 maja 2016 r. odbyło się 30. posiedzenie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej przy Premierze RP.Członkowie Rady przyjęli uchwałę dotyczącą Muzeum II Wojny Światowej o następującej treści:

„Międzynarodowa Rada Oświęcimska wyraża nadzieję, że Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku będzie kontynuowało dotychczasową działalność, a jego wystawa stała zostanie otwarta w kształcie, który przygotowany został przez wybitnych historyków i muzealników w trakcie wielu lat pracy. Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej przedstawia zarówno martyrologię i walkę narodu polskiego, jak i zagładę Żydów oraz innych grup narodowych eksterminowanych przez III Rzeszę. Jest być może pierwszą podjętą z tak wielkim rozmachem próbą spójnego połączenia różnych wątków składających się na pełen obraz II wojny.
Rada wyraża uznanie dla dorobku zespołu historyków kierowanego przez przez prof. Pawła Machcewicza przygotowujących wystawę stałą Muzeum. Apeluje też do władz RP o doprowadzenie do jej rychłego otwarcia planowanego na początek 2017 r. Muzeum w projektowanym kształcie ma szansę stać się ważną częścią polskiego i światowego dziedzictwa kulturalnego – instytucją o wielkim znaczeniu dla pamięci o największej tragedii w dziejach ludzkości.”

Sprawozdanie z posiedzenia Rady dostępne na stronie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

23.05.2016 Muzeum II Wojny Światowej wyróżnione w konkursie Sybilla 2015

Laureaci konkursu Sybilla 2015 podczas gali wręczenia nagród. Fot. z archiwum NIMOZ.

23 maja 2016 r. w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zostały ogłoszone wyniki konkursu na Wydarzenie  Muzealne Roku Sybilla 2015. Miło nam poinforomować, że nasze Muzeum dostało wyróżnienie w kategorii Edukacja za warsztaty "Sekrety Enigmy". Projekt został przygotowany i był prowadzony przez Mateusza Jasika z działu edukacyjnego.

Warsztaty zostały przeprowadzone w gdańskich szkołach ponadgimnazjalnych. Wzięło w nich udział 180 uczniów. Zajęcia były bezpłatne i odbywały się terenie szkoły, trwały 40 min.
Muzeum podjęło się także realizacji wersji warsztatów „Sekretów Enigmy” w czasie terenowych wydarzeń historycznych organizowanych lub współorganizowanych przez Muzeum, gdzie udział wzięło ok. 600 uczestników.
Zagadnienia omawiane na warsztatach dotyczą złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez polskich matematyków oraz wpływu tego faktu na losy II wojny światowej. Zajęcia stanowią uzupełnienie i rozwinięcie wiadomości zawartych w programie nauczania historii. Wyjątkowość projektu polega na połączeniu prezentacji tła historycznego z rozwiązywaniem łamigłówek kryptologicznych, za pomocą szyfrów stosowanych na przestrzeni dziejów.
Specjalnie na potrzeby tego projektu przygotowano pomoce dydaktyczne – modele maszyny szyfrującej z obrotowymi wirnikami, pozwalające samodzielnie kodować i rozkodowywać wiadomości. A także kopie i symulatory Enigmy oraz modele wirników, dzięki którym lepiej można zrozumieć zasady kodowania zastosowane w maszynie.

21.05.2016 Europejska Noc Muzeów na Westerplatte

Europejska Noc Muzeów na Wesetraplatte przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. Roman Jocher

W ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Muzeum II Wojny Światowej po raz kolejny zaprosiło na Westerplatte, gdzie przygotowało szerg atrakcji, umiejscowionych w dwóch strefach edukacyjnych na terenie półwyspu.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii fotografii.

Pierwsza strefa była poświęcona Lądowej Obronie Wybrzeża i obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej w pierwszycdniach września 1939 r. Odbywały się w niej pokazy w wykonaniu rekonstruktorów. Główną atrakcją były pokazy pirotechniczne "Bombardowanie koszar" odtwarzające nalot niemieckich bombowców w dniu 2 września 1939 r. na Wojskową Składnicę Tranzytową. Ponadto była ekspozycja sprzętu wojskowego i wyposażenia żołnierzy z okresu kampanii polskiej.

Druga strefa edukacyjna była związana z obchodami „Roku Cichociemnych”, gdzie znajdowały się stanowiska z warsztatami i zadaniami dla wszystkich grup wiekowych, dzięki którym uczestnicy poznali wybrane akcje specjalne, w jakie zaangażowani byli spadochroniarze Armii Krajowej. W ramach udziału w zadaniach przygotowanych w strefie uczestnicy mieli możliwość przejazdu drezynami po półwyspie.

11.05.2016 Pismo dyrektora Muzeum, Pawła Machcewicza, do przewodniczącego Rady ds. Muzeów

Poniżej zamieszczamy pisma wystosowane przez dyrektora Muzeum, prof. Pawła Machceiwcza, do przewodniczącego Rady ds. Muzeów, dr. hab. Michała Woźniaka, w związku z obwieszczeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego, w sprawie połączenia Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. pod nazwą Muzeum II Wojny Światowej oraz pismo, z dn. 22.04.2016 r. zawierające stanowisko Muzeum odnośnie koniecznośći zaopiniowania przez Radę ds. Muzeów połączenia instytucji.

Materiały do pobrania

06.05.2016 Informacja Dyrektora Muzeum odnośnie decyzji MKiDN o połączeniu muzeów z dn.06.05.2016

04.05.2016 Listy poparcia dla Muzeum II Wojny Światowej

Do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, spływają listy w sprawie naszego Muzeum i planów połączenia z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. Wiele instytucji i osób z całego świata zaangażowało się w poparcie Muzeum II Wojny Światowej. Z treścią poszczególnych listów można zapoznać się poniżej.

Materiały do pobrania