Wersje językowe: PL EN

28.02.2017 Inwestycja Muzeum II Wojny Światowej i dyrektor prof. Paweł Machcewicz nagrodzeni w plebiscycie Pomorskie Sztormy 2016

Nagroda Pomorskich Sztormów 2016 dla Muzeum II Wojny Światowej w kategorii Inwestycja Roku. Fot. Paweł Kwiatkowski

Nagroda Pomorskich Sztormów 2016 dla Muzeum II Wojny Światowej w kategorii Inwestycja Roku. Fot. Paweł Kwiatkowski

28 lutego 2017 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom plebiscytu "Pomorskie Sztormy 2016" zorganizowanego przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otrzymało statuetkę w kategorii Inwestycja Roku za "za wyjątkową wystawę na skalę światową". O wygranej w tej kategorii zadecydowali czytelnicy i internauci w drodze głosowania. 

Druga nagroda Pomorskich Sztormów trafiła bezpośrednio w ręce dyrektora Muzeum, prof. Pawła Machcewicza,  który został uznany za Człowieka Roku w kategorii Kultura. Zwycięzca był wybierany przez członków Kapituły składającej się przedstawicieli instytucji kulturalnych na Pomorzu oraz dziennikarzy.

25.02.2017 Wizyta muzealników z Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oraz członków Stowarzyszenia Muzealników Polskich

Muzealnicy z instytucji z całej Polski zrzeszeni w Polskim Komitecie Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM zwiedzają wystawę. Fot. Roman Jocher

Muzealnicy z instytucji z całej Polski zrzeszeni w Polskim Komitecie Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM zwiedzają wystawę. Fot. Roman Jocher

W sobotę 25 lutego 2017 r. muzealnicy z instytucji z całej Polski zrzeszeni w Polskim Komitecie Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM oraz Stowarzyszeniu Muzealników Polskich zwiedzili wystawę główną. Po zapoznaniu się z ekspozycją odbyła się dyskusja poświęcona naszemu Muzeum - zarówno w kwestiach funkcjonowania placówki w przyszłości oraz o merytorycznych treściach na wystawie i sposobie ich prezentacji. Członkowie ICOM Polska wymienili poglądy i opinie o przyszłości i działalności nowej, ważnej dla Polski instytucji kultury, jakim jest Muzeum II Wojny Światowej.

17.02.2017 Dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz nominowany do nagrody Splendor Gedanensis przyznawanej przez władze Miasta Gdańska

Dyrektor Muzeum, prof. Paweł Machcewicz na wystawie głównej Muzeum. Fot. Roman Jocher

Dyrektor Muzeum, prof. Paweł Machcewicz na wystawie głównej Muzeum. Fot. Roman Jocher

Dyrektor Muzeum, prof. Paweł Machcewicz, znalazł się w gronie 10 osób nominowanych do nagrody Splendor Gedanensis przyznawanej przez władze Miasta Gdańska dla twórców zasłużonych dla lokalnego środowiska artystycznego i promujących miasto na arenie ogólnopolskiej.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wyróżniony został „za stworzenie unikatowej wystawy stałej” w tej placówce.

Do nagrody zostali nominowani również twórcy działający w obszarze muzyki, sztuk plastycznych, teatru czy teatru tańca.

Werdykt zostanie ogłoszony  10 marca 2017 r. Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest od 1973 roku, do tej pory jej laureatami zostało około 200 osób zasłużonych dla lokalnego środowiska artystycznego i promujących miasto na arenie ogólnopolskiej. Kandydatów zgłaszają instytucje i organizacje zajmujące się kulturą, szkoły artystyczne, przedstawiciele mediów i miejscy urzędnicy.

17.02.2017 Zostań przewodnikiem po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej

Zostań certyfikowanym przewodnikiem po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Roman Jocher

Zostań certyfikowanym przewodnikiem po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Roman Jocher

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na kurs nadający uprawnienia certyfikowanego przewodnika po wystawie głównej Muzeum. Kurs jest  skierowany do osób posiadających już uprawnienia przewodnickie.
Uczestnicy, po zdaniu egzaminu, otrzymają uprawnienia do oprowadzania grup zorganizowanych po wystawie głównej Muzeum. Baza certyfikowanych przewodników zostanie umieszczona na stronie internetowej Muzeum w celu umożliwienia indywidualnego kontaktu dla grup chętnych na oprowadzanie.

Termin i miejsce kursu:
Kurs trwa cztery dni: 10, 11, 17, 18 marca 2017 r. w godzinach: 9.00-18.00
Rozpoczęcie: 10 marca 2017 r.
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej przy placu Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku.  

Procedura kwalifikacji na szkolenie:
Kurs realizowany jest zgodnie z załączonym Regulaminem. Osoby zainteresowane udziałem w prosimy o wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego dostępnego poniżej i wysłanie na adres e-mail j.raftopulos@muzeum1939.pl  lub fax 58 323-75-30.
Wysłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego oznacza zgodę na udział w rekrutacji, zgodnie z zapisami w Regulaminie, a następnie po weryfikacji na udział w kursie i egzaminie końcowym. Wysłanie formularza zgłoszeniowego nie oznacza przyjęcia na kurs.
Termin składania zgłoszeń upływa 24 lutego 2017 r.


Proces rekrutacji:
Koordynator kursu dokona wyboru kandydatek i kandydatów na podstawie informacji zawartych w formularzu rekrutacyjnym. Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu zostaną powiadomione drogą mailową w dniu 6 marca 2017 r. Warunkiem przystąpienia do szkolenia będzie podpisanie umowy oraz wniesienie opłaty. Umowa oraz nr konta zostaną podane jedynie osobom zakwalifikowanym do udziału w kursie.
Osoby, które spełniają kryteria dopuszczenia do kursu, ale z braku miejsc nie zakwalifikują się na pierwsze szkolenie, zostaną automatycznie przeniesione na kolejne kursy organizowane przez Muzeum.

Koszt kursu:
Koszt kursu wynosi 250 złotych [kurs, egzamin, skrypt i katalog wystawy głównej Muzeum, ubezpieczenie NNW].
Muzeum nie zapewnia wyżywienia. Podczas każdego dnia szkoleniowego zaplanowano godzinną przerwę na posiłek.


Informacji na temat kursu udziela Joanna Raftopulos: j.raftopulos@muzeum1939.pl lub tel. 58 323-75-41

Pobierz formularz rekrutacji.

Materiały do pobrania

13.02.2017 Muzeum II Wojny Światowej nominowane w plebiscycie Pomorskie Sztormy w kategorii „Inwestycja roku”

Nagrody Pomorskich Sztormów. Fot. Agencja Gazeta

Nagrody Pomorskich Sztormów. Fot. Agencja Gazeta

Niezwykle miło nam poinformować, że Muzeum II Wojny Światowej jest nominowane w kategorii „Inwestycja roku” w plebiscycie Pomorskie Sztormy organizowanym przez „Gazetę Wyborczą Trójmiasto” i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. To konkurs nagradzający osoby, wydarzenia i inwestycje ze świata pomorskiego biznesu, sportu czy kultury.

W każdej dziedzinie obradowały już kapituły złożone z dziennikarzy „Wyborczej”, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz niezależnych ekspertów, które wyłoniły po 10 nominacji we wszystkich kategoriach.

Jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Gdańsku – napisano w uzasadnieniu nominacji - Bryła muzeum zwróciła uwagę architektów z całego świata. Specjaliści docenili odważną wizję twórców projektu, który jest nie tylko nowoczesny, ale też udanie wpisuje się w historyczną zabudowę Starego Miasta.

Muzeum jest nominowane w kategorii, w której laureata wybierają Czytelnicy i internauci. Zachęcamy do głosowania na Muzeum II Wojny Światowej do 17 lutego br.  Głosy można oddawać na swoich faworytów na kuponach publikowanych codziennie w „Wyborczej” i w internecie na pomorskiesztormy.pl