Wersje językowe: PL EN

30.03.2017 Posiedzenie Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej

Rada Powiernicza w trakcie obrad 24 marca 2017 r. Fot. Roman Jocher

Rada Powiernicza w trakcie obrad 24 marca 2017 r. Fot. Roman Jocher

24 marca 2017 r. miało miejsce ostatnie posiedzenie Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej w obecnym składzie. Spotkanie rozpoczęto od zwiedzania budynku Muzeum i wystawy głównej, gdzie członkowie Rady w towarzystwie dyrekcji zapoznali się z ostatecznym kształtem ekspozycji.

Podczas obrad Rady Powierniczej najwięcej uwagi poświęcono aktualnej sytuacji Muzeum oraz planom instytucji na resztę 2017 r. Skupiono się również na analizie bieżącej działalności Muzeum. Członkowie Rady przyjęli sprawozdanie finansowe za 2016 r., a także wystosowali uchwałę wyrażającą podziękowanie dla dyrekcji, pracowników, projektantów oraz budowniczych. Posiedzenie zakończono spotkaniem z zespołem Muzeum II Wojny Światowej, w czasie którego Rada osobiście wyraziła podziw i uznanie dla wieloletniego zaangażowania pracowników Muzeum.

Radę Powierniczą Muzeum II Wojny Światowej tworzą m.in. historycy, muzealnicy i kombatanci. Funkcję Przewodniczącego Rady sprawuje prof. Bogdan Chrzanowski. Kadencja Rady Powierniczej trwa 5 lat, a mandat obecnych członków Rady upływa 12 kwietnia 2017 r.

Materiały do pobrania

23.03.2017 Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej

Od lewej: Andrzej Stachecki, prof. Jerzy Grzywacz, Dyrektor Muzeum, prof. Machcewicz,  prof. Joanna Penson oraz Olga Krzyżanowska. Fot. Roman Jocher

Od lewej: Andrzej Stachecki, prof. Jerzy Grzywacz, Dyrektor Muzeum, prof. Machcewicz, prof. Joanna Penson oraz Olga Krzyżanowska. Fot. Roman Jocher

23 marca o godz. 10.00 Muzeum II Wojny Światowej zostało otwarte dla zwiedzających. Uroczystość miała kameralny charakter. Zaproszono na nią kombatantów i darczyńców. Wśród gości byli m.in. prof. Joanna Penson, łączniczka Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a później więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrück, prof. Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Olga Krzyżanowska, córka Aleksandra “Wilka” Krzyżanowskiego - komendanta Okręgu Wileńskiego AK oraz Andrzej Stachecki, którego ojciec, został rozstrzelany przez Niemców w Piaśnicy, 11 listopada 1939 roku.

Wśród pierwszych gości znaleźli się również darczyńcy Muzeum oraz młodzież szkolna. Więcej zdjęć z uroczystości w galerii fotografii.

Podczas powitania gości Dyrektor, prof. Paweł Machcewicz, powiedział:

– Po ośmiu latach pracy mamy zaszczyt przedstawić naszą wystawę główną. Wierzymy, ze nasza wystawa będzie przedmiotem debaty o polskiej historii, a dla cudzoziemców lekcją o polskich często trudnych losach, historii. Jej celem jest pokazywanie cech szczególnych polskiej historii poprzez wpisywanie jej w kontekst międzynarodowy. To największe muzeum historyczne w Polsce i jedno z największych na świecie. Muzeum, które stara się przedstawić jak najpełniejszy obraz wojny nie tylko w sposób militarny, ponieważ pokazujemy politykę, ideologię, wojnę z perspektywy ludności cywilnej. Wystawa jest hołdem dla zamordowanych. Tworzyły ją tysiące ludzi, którzy przekazali pamiątki z czasów wojny. Muzeum jest zbudowane z rodzinnych historii. 

Otwarcie jest kameralne, ale dla nas ma uroczysty charakter. - wyjaśniał dyektor Machcewicz - Otóż pierwszymi, którzy przekroczą progi, będą ci, dla których i dzięki którym ono było budowane: więźniowie obozów koncentracyjnych, deportowani, kombatanci, darczyńcy muzeum. Jest z nami też młodzież, muzea kształtują świadomość historyczną.

Jako pierwsza na wystawę weszła prof. Jaonna Penson w towarzystwie dyrektora Muzeum. Tego dnia rozpoczęła się również sprzedaż biletów w kasach muzeum. Możliwy jest również zakup biletów na wcześniejsze terminy za pośrednictwem internetowego systemu sprzedaży dostępnego na stronie internetowej. Szczegłówe informacje w zakładce Zaplanuj wizytę.

Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne „Kwadrat”, znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci „Podróż w czasie” przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1; 80-862 Gdańsk
Wejście główne: schody od strony placu
Muzeum czynne:
Wtorek – niedziela 10.00 -19.00
Ostatnie wejście na wystawę główną o godz. 17.00


22.03.2017 Internetowa sprzedaż biletów do Muzeum

Wystawa główna Muzeum. Fot. Roman Jocher

Wystawa główna Muzeum. Fot. Roman Jocher

Bilety na wystawę główną oraz Muzeum można kupić w internetowym systemie sprzedaży. Należy założyć konto i następnie je aktywować zgodnie z otrzymanymi w mailu instrukcjami, następnie wybrać przedział czasowy, w którym chcą Państwo wejść na wystawę i postępować zgodnie z instrukcjami. System płatności jest obsługiwany przez PayU.

https://bilety.muzeum1939.pl/ 

Istnieje również możliwość zakupu biletów z wyprzedzeniem w kasach Muzeum.

06.03.2017 Zostań przewodnikiem po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej - nabór na II edycję kursu

Zostań certyfikowanym przewodnikiem po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Roman Jocher

Zostań certyfikowanym przewodnikiem po wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Roman Jocher

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na II edycję kursu nadającego uprawnienia certyfikowanego przewodnika po wystawie głównej Muzeum.
Uczestnicy, po zdaniu egzaminu, otrzymają uprawnienia do oprowadzania grup zorganizowanych po wystawie głównej Muzeum. Baza certyfikowanych przewodników zostanie umieszczona na stronie internetowej Muzeum w celu umożliwienia indywidualnego kontaktu dla grup chętnych na oprowadzanie.

Termin i miejsce kursu:
Kurs trwa cztery dni: 31 marca, 1,7,8 kwietnia 2017 r. w godzinach: 9.00-18.00
Rozpoczęcie: 31 marca 2017 r.
Miejsce: Muzeum II Wojny Światowej przy placu Władysława Bartoszewskiego 1 w Gdańsku.  

Procedura kwalifikacji na szkolenie:
Kurs realizowany jest zgodnie z załączonym Regulaminem. Osoby zainteresowane udziałem w prosimy o wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego dostępnego poniżej i wysłanie na adres e-mail j.raftopulos@muzeum1939.pl  lub fax 58 323-75-30.
Wysłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego oznacza zgodę na udział w rekrutacji, zgodnie z zapisami w Regulaminie, a następnie po weryfikacji na udział w kursie i egzaminie końcowym. Wysłanie formularza zgłoszeniowego nie oznacza przyjęcia na kurs.
Termin składania zgłoszeń upływa  17 marca 2017 r.


Proces rekrutacji:
Koordynator kursu dokona wyboru kandydatek i kandydatów na podstawie informacji zawartych w formularzu rekrutacyjnym. Osoby zakwalifikowane do udziału w szkoleniu zostaną powiadomione drogą mailową w dniu 21 marca 2017 r. Warunkiem przystąpienia do szkolenia będzie podpisanie umowy oraz wniesienie opłaty. Umowa oraz nr konta zostaną podane jedynie osobom zakwalifikowanym do udziału w kursie.
Osoby, które spełniają kryteria dopuszczenia do kursu, ale z braku miejsc nie zakwalifikują się na pierwsze szkolenie, zostaną automatycznie przeniesione na kolejne kursy organizowane przez Muzeum.

Koszt kursu:
Koszt kursu wynosi 250 złotych [kurs, egzamin, skrypt i katalog wystawy głównej Muzeum, ubezpieczenie NNW].
Muzeum nie zapewnia wyżywienia. Podczas każdego dnia szkoleniowego zaplanowano godzinną przerwę na posiłek.


Informacji na temat kursu udziela Joanna Raftopulos: j.raftopulos@muzeum1939.pl lub tel. 58 323-75-41

Pobierz formularz zgłoszeniowy.

Materiały do pobrania

03.03.2017 Apel muzealników polskich do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie Muzeum - możliwość złożenia podpisów poparcia

Grupa muzealników polskich, w tym członków Komitetu Narodowego ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów i Stowarzyszenia Muzealników Polskich, po zwiedzaniu wystawy w dniu 25 lutego, wystosowała apel poparcia dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Apel jest skierowany do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prof. Piotra Glińskiego, i zawiera między innymi prośbę o "wsparcie jak najszybszego otwarcia Muzeum II Wojny Światowej w autorskim kształcie, i o umożliwienie polskiej i zagranicznej publiczności zapoznania się z tym wielkim osiągnięciem polskiej kultury."

Muzealnicy chętni do dołączenia do apelu mogą składać swoje podpisy na ręce wiceprzewodniczącego polskiego ICOM Jerzego Halbersztadta informując o tym fakcie drogą mailową na adres jh@jerzyhalbersztadt.pl

Inne osoby chętne do złożenia poparcia powyższego apelu mogą składać swoje podpisy - na prośbę wiceprzewodniczącego ICOM J. Halbersztadta - na adres mailowy a.bittner@muzeum1939.pl

Pełna treść apelu dostępna poniżej.

Materiały do pobrania