Wersje językowe: PL EN

27.05.2017 Centrum konferencyjne

 (kopia)

(kopia)

Centrum Konferencyjne MIIWS mieści się w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Muzeum zostało otwarte w marcu 2017 roku w idealnej lokalizacji nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta Gdańska. Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 tysięcy m2 a bryła wieży ma wysokość 40 m.

Na trzech poziomach podziemnych znajdują się: wystawa główna, centrum konferencyjne, sala wystaw czasowych, szatnia, bar oraz dwupoziomowy parking podziemny który zapewnia 140 miejsc postojowych. Na pięciu poziomach naziemnych znajdują się: kawiarnia, restauracja, biblioteka oraz biura Muzeum. Windy panoramiczne dają możliwość podziwiania panoramy Starego Miasta w Gdańsku.

Centrum Konferencyjne MIIWS składa się z:

 • Sali konferencyjnej na 303 miejsca
 • Sali kinowej na 115 miejsc
 • Sali wystaw czasowych o pow. 970 m²
 • Foyer o pow. 1250 m²

SALA KONFERENCYJNA

Sala konferencyjna znajduje się na poziomie -3, na który można dostać się 4 windami oraz schodami. Sala jest klimatyzowana i można wejść do niej z poziomu -3 oraz poziomu -2,  co zapewnia płynną przepustowość.

Sala dysponuje 303 miejscami (w lewej sekcji 75 miejsc, w środkowej 153 miejsca, w prawej sekcji
75 miejsc). Dwa pierwsze rzędy dodatkowo wyposażone są w stoliki z gniazdem elektrycznym (łącznie 47 miejsc).

Zastosowanie systemu projekcji wielkoformatowej oraz najnowszych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia, audio i wideo, pozwala na organizacje wydarzeń o charakterze spotkań biznesowych, konferencji, sympozjów czy koncertów

Wyposażenie Sali stanowi projektor multimedialny, ekran (o wymiarach 6,5 m x 3 m), scena teatralna, kabina do tłumaczeń symultanicznych, a zaplecze Sali to garderoby oraz szatnie dla obsługi.

SALA KINOWA

Sala kinowa mieści się na poziomie -3 i liczy 115 miejsc. Jej idealna akustyka pozwala na prowadzenie spotkań nawet bez użycia mikrofonów.

Zastosowany system cyfrowej projekcji filmowej pozwala na odtwarzanie filmów w technologii 3D (ekran o wymiarach 8,8 m x 4 m), wykorzystując nagłośnienie kinowe – Dolby Surround 7.1.

Oprócz materiału dedykowanego do kina cyfrowego - w formie DCP (Digital Cinema Package) - system umożliwia także odtwarzanie materiału konsumenckiego, przez podłączenie urządzeń zewnętrznych źródłowych jak komputer czy Blu-ray.

Istnieje możliwość zorganizowania projekcji studyjnych połączonych z dyskusją, spotkaniami
i prelekcjami.  Pomieszczenie dostosowane jest do obsługi osób niepełnosprawnych.

SALA WYSTAW CZASOWYCH

Sala wystaw czasowych to idealna przestrzeń na organizację wydarzeń i eventów o różnym charakterze. Znajduje się ona na poziomie -3
w sąsiedztwie wejścia na wystawę główną Muzeum.


Blisko 1000 m² powierzchni wystawienniczej pozwala na organizację dużych wydarzeń takich jak gala, wystawa czy bankiet.

Sala może pomieścić 300 osób w ustawieniu bankietowym.

Dane techniczne Sali:

 • wymiary 30 m x 32 m
 • wysokość 7,5 m
 • 12 filarów

           FOYER

Foyer jest przestronną powierzchnią znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie Sali Konferencyjnej na poziomie -2. Połączenie surowego betonu z ciepłym drewnem nadaje temu miejscu nietuzinkowego charakteru.

Ponad 1200 m² otwartej przestrzeni pozwala na swobodną aranżacje pod kątem dowolnego charakteru wydarzenia takiego jak koktajl czy wystawa.

Na poziomie -2 znajduje się dodatkowa szatnia dedykowana dla Gości wydarzenia.

 ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Muzeum II Wojny Światowej

Pl. Władysława Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk

Dział Sprzedaży

Tel: +48 58 323-75-51/52, +48 58 323-75-64

konferencje@muzeum1939.pl

27.05.2017 Otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948"

Fotografia obozowa Witolda Pileckiego. Ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Fotografia obozowa Witolda Pileckiego. Ze zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Jarosław Szarek zapraszają 27 maja 2017 r., o godz. 11.00 na otwarcie wystawy czasowej "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948" w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wystawa będzie prezentować postać Witolda Pileckiego, ps. „Witold”, „Druh”, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów o Holocauście, tzw. Raportów Pileckiego, który zorganizował jedną z najbardziej skutecznych sieci
oporu obozowego.

Zwiedzający będą mieli możliwość zobaczenia fragmentów wystawy głównej poświęconych Pileckiemu: raportu i fotografii z dokumentów obozowych Witolda Pileckiego. W ramach wystawy zostaną również zaprezentowane książki dotyczące osoby rotmistrza, które znajdują się w zasobach Biblioteki Muzeum.

W 1940 r. Witold Pilecki za zgodą polskich władz konspiracyjnych dał ująć się w łapance, by dostać się do Auschwitz. Jego organizacja opierała się na tzw. piątkach, które nie wiedziały nawzajem o swoim istnieniu. Przez cały czas pobytu w obozie Pilecki utrzymywał kontakty z polskim podziemiem. Uciekł, gdy jego wiedza na temat funkcjonowania obozu była wystarczająco duża, a jednocześnie czuł rosnące zagrożenie dekonspiracją. W 1945 r. Pilecki sporządził raport, w którym przekazał światu obraz okrucieństwa i strasznych warunków bytowych w Auschwitz. Po wojnie został oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo i skazany na karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 r. W 1990 nastąpiło unieważnienie wyroku. Otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a także został awansowany do stopnia pułkownika. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foot’a Witold Pilecki został uznany jednym z sześciu najodważniejszych bohaterów II wojny światowej.

Osoba do kontaktu:
Tomasz Rakowski
p.o. rzecznik
tel. +48 606 862 598
rzecznik@muzeum1939.pl

25.05.2017 Przedstawiciele organizacji patriotycznych w MIIWŚ

Spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji upmiętniających historię.

Spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji upmiętniających historię.

25 maja 2017 r. w Muzeum II Wojny Światowej odbyło się spotkanie dyrekcji Muzeum z przedstawicielami organizacji patriotycznych upamiętniających historię -  Są Państwo kustoszami pamięci narodowej, kustoszami, którzy dbali i tą pamięć, w czasach przed rokiem 1989. Chcielibyśmy Was wszystkich traktować jako partnerów w dyskusji i liczymy na wasz głos w tej debacie - powiedział witając gości Dyrektor Muzuem II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki.

- Wszyscy mamy ten sam cel. Przypominanie o tragicznym konflikcie, jakim była II wojna światowa i dziesiątkach milionów ofiar na całym świecie, ale także podnoszenie bohaterskiej postawy Polaków-powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

- Liczymy na państwa głos i państwa wrażliwość w debacie o samym muzeum.(...) Są rzeczy, o których nie możemy zapomnieć, o których musimy przypominać. Proszę nas traktować jako osoby wsłuchujące się w głosy środowisk patriotycznych, bo wy jesteście drodzy państwo kustoszami pamięci narodowej. Chcielibyśmy was traktować jako partnerów w dyskusji - dodał dr Nawrocki.

Wicedyrektor muzuem prof. Grzegorz Berendt zaprosił stowarzyszenia kombatanckie do współtworzenia życia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsk - Naszym zadaniem jest optymalnie wykorzystać tę przestrzeń-dodał prof. Grzegorz Berendt.

- Jesteście pokoleniem wojennym. Albo sami pamiętacie te ciężkie czasy, albo najbliżsi przekazali wam o wojnie informacje, jak ciężko było Polakom żyć, albo walczyć. Traktujemy naszą pracę jako misję, dlatego prosimy o pomoc, radę i postulaty. Każda mądra podpowiedź będzie brana przez nas pod uwagę i w miarę możliwości prawno-finansowych wprowadzona do muzealnej rzeczywistości - zapowiedział wicedyrektor prof. Grzegorz Berendt.

Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf" zaapelował do dyrekcji, aby w Muzeum II Wojny Światowej znalazła się stała ekspozycja dotycząca Tajnej Wojskowej Organizacji "Gryf".

- Boli nieraz to, że historia pomorska jest mało znana, jest traktowana po macoszemu. Więcej wiemy o innych wspaniałych osiągnięciach bardzo istotnych, ale o naszej pomorskiej bardzo mało -powiedział Roman Dambek.

Kombatanci po spotkaniu muzuem zostali zaproszeni na zwiedzanie wystawy głównej.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Sybiraków Okręgu Pomorskiego, Związku Piłsudczyków, Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, Stowarzyszenia „Rodzina Piaśnicka”, Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”, Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska”, Stowarzyszenia Kombatantów Pilskich Sił Zbrojnych na Zachodzie / Okręg Gdański, Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów, Związku Inwalidów Wojennych RP Zarząd Okręgowy, Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, Związku Byłych Więźniów Politycznych 1944-1956, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyński, Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji AK, Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Obrońców Ojczyzny im. gen. Andersa, Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę - Zarząd Województwa Pomorskiego.

20.05.2017 Ponad 2600 osób odwiedziło Muzeum w Europejską Noc Muzeów

Kolejka chętynych to zwiedzania Muzeum podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Fot. Mikołaj Bujak

Kolejka chętynych to zwiedzania Muzeum podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Fot. Mikołaj Bujak

Muzeum II Wojny Światowej podczas Europejskiej Nocy Muzeów, po raz pierwszy zorganizowanej w nowej siedzibie, odwiedziło łącznie ponad 2600 osób.

Zdjęcia z wydarzenia można obejrzeć w galerii fotografii.

Wystawę główną obejrzało ok. 2050 osób. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wycieczki trasą panoramiczną po budynku Muzeum, z których skorzystało 550 osób.

Zwiedzanie budynku obejmowało zwiedzanie wystawy archeologicznej „Była sobie Wiadrownia” oraz pomieszczeń znajdujących się w wieży – biblioteki z czytelnią,  sal edukacyjnych  oraz restauracji i kawiarni znajdujących się na najwyższych poziomach, skąd można było oglądać nocną panoramę Gdańska.

Na wystawie głównej odwiedzający mogli skorzystać z oprowadzania przez pracowników Muzeum specjalnie na tę okazję przygotowanymi ścieżkami tematycznymi – śladami bohaterów komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej - „Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna” oraz ścieżką opowiadającą o życiu codziennym  w czasie II wojny światowej.

Zwiedzający, którzy wybrali trasę nawiązującą do komiksów mogli zobaczyć sale wystawy głównej, gdzie znajdują się eksponaty związane z bohaterami komiksów i poznają historie Alka Dawidowskiego, związanego z podziemną działalnością Szarych Szeregów i małego sabotażu; Stefana Wąsowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej oraz Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, sanitariuszki Armii Krajowej, a po wojnie działaczki antykomunistycznego podziemia.

Rodziny z dziećmi mogły skorzystać z udziału w warsztatach na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie”. Najpierw uczestnicy zwiedzili zrekonstruowaną salę lekcyjną w polskiej szkole z lat 30-stych XX w., a następnie udali się do przestrzeni pokazującej rekonstrukcję warszawskiego mieszkania w trzech kolejnych stadiach wojny, gdzie zwiedzający poznali okupacyjne losy polskiej rodziny i zmieniające się warunki ich życia. Wspólnie również rozwiązywali zadania przygotowane na kartach pracy.

W sali kinowej zwiedzający mogli także zobaczyć filmy z kroniki budowy Muzeum oraz działań edukacyjnych.

Natomiast Oddział Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku przygotował atrakcje na półwysepie Westerplatte, gdzie zorganizował zwiedzanie budynku Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej, który na co dzień jest niedostępny. Na  zobaczenie tej atrakcji zdecydowało się ponad 600 osób.

Przy budynku elektrowni można było spotkać rekonstruktorów  Wojska Polskiego II RP (ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Marienburg), którzy prezentowali oryginalny sprzęt wojskowy i uzbrojenie z epoki. Dla dzieci atrakcją był udział w szkoleniu z zakresu obsługi stuletniej armaty polowej wz. 26 oraz armaty przeciwpancernej Bofors wz. 36 wyprodukowanej w 1939 r., dokładnie takich, jakie były wykorzystywane podczas obrony Westerplatte. Pamiątkowe dyplomy z ukończenia szkolenia otrzymało 100 osób.

19.05.2017 Muzeum powiększa zbiory

noname

noname

Muzeum II Wojny Światowej tylko od początku kwietnia pozyskało aż 151 nowych obiektów, które już wkrótce będzie można obejrzeć w placówce.

Do najciekawszych obiektów należą, m. in. 18 czarno-białych przedwojennych fotografii zamordowanego w Charkowie w 1940 r. Jana Kazimierza Kaszewskiego, pozwolenie poruszania się po godzinie policyjnej oraz uszkodzony krzyż.

Jak ustalili nasi historycy krzyż należał do mieszkańca Olszewnicy Starej. W czasie wojny był schowany w piwnicy, gdzie ukrywała się żydowska rodzina. Wedle relacji darczyńcy krzyż wykorzystano w celu przekonania Niemców, że w piwnicy przebywa chrześcijańska rodzina. Krzyż został uszkodzony pod koniec wojny, podczas przejścia frontu.

Zbiory Muzeum powiększą się także o fałszywą Kennkartę należącą do Stefanii Kaniut, wykonaną 6.10.1944 r. przez jej przyszłego męża, byłego więźnia obozu Auschwitz oraz legitymację z 13.09.1933 r. upoważniająca Józefa Kopaczyńskiego do noszenia odznaki pamiątkowej 3 Batalionu Strzelców, a także publikację „Zbiór polskich piosenek żołnierskich, ludowych i historycznych”, wydaną na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Muzeum otrzymało eksponaty od 12 Darczyńców. Pozyskaliśmy w ten sposób 73 dokumenty, 25 znaczków, 22 fotografie, 21 listów, 5 publikacji, 2 eksponaty, 2 obligacje oraz banknot.

19.05.2017 Europejska Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej

Budynek Muzeum II Wojny Światowej nocą. Fot. Piotr Korczak (kopia)

Budynek Muzeum II Wojny Światowej nocą. Fot. Piotr Korczak (kopia)

Zwiedzanie pomieszczeń wieży Muzeum, wjazd na najwyższe piętro, z którego można podziwiać panoramę Gdańska, specjalne warsztaty dla dzieci czy niecodzienne wydarzenie, jakim będzie możliwość zobaczenia z bliska zabytkowego budynku z czasu obrony Westerplatte, to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ:

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Europejską Noc Muzeów 2017 zaprasza do siedziby przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1

Wejście główne: schody od strony placu.  Wejście dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dla dzieci przez budynek administracyjny od ul. Stara Stocznia.

Godz. 19.00 – 1.00
Wstęp na wystawę główną i dla dzieci - 1 zł
Bilety do nabycia w kasach Muzeum na poziomie -3 od godz. 19.00

Zapraszamy do zwiedzania wystawy głównej oraz budynku Muzeum. Goście będą mogli samodzielnie zwiedzać wystawę lub skorzystać z oprowadzania grupowego ścieżkami tematycznymi pozwalającymi zapoznać się z wybranymi aspektami wystawy głównej, historią miejsca, w którym powstał budynek muzeum oraz zobaczyć m.in. sale edukacyjne, bibliotekę i wjechać windą panoramiczną na najwyższy poziom wieży.

Przygotowaliśmy oprowadzanie wraz z przewodnikami następującymi ścieżkami tematycznymi:

 • „Życie codzienne  w czasie II wojny światowej”

Pozwoli na zobaczenie najciekawszych eksponatów i multimediów dotyczących życia codziennego oraz  losów ludności cywilnej. Przewodnik omówi realia życia w różnych krajach, trudności aprowizacyjne oraz sposoby radzenia sobie z niedoborami.

Czas trwania: do 40 min     Start grupy: co 30 min

 • „Ścieżka komiksowa”

Podąży śladem trzech eksponatów oraz postaci z wystawy głównej, które stały się bohaterami opowieści zawartych w komiksach wydanych przez Muzeum („Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna”). Zwiedzający poznają historie Alka Dawidowskiego, związanego z podziemną działalnością Szarych Szeregów i małego sabotażu; Stefana Wąsowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej oraz Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, sanitariuszki Armii Krajowej, a po wojnie działaczki antykomunistycznego podziemia.

Czas trwania: do 40 min    Start grupy: co 30 min

Komiksy  wydane przez Muzeum będą do nabycia w Informacji (poziom -1), w cenie 15 zł (płatność tylko kartą).  Więcej informacji o komiksach tutaj.

 • Ścieżka panoramiczna po budynku Muzeum

Zwiedzający będą oprowadzani po wystawie archeologicznej „Była sobie Wiadrownia” zapoznając się z historią dzielnicy oraz budowy Muzeum. Następnie windami panoramicznymi w wieży  przemieszczą się do biblioteki,  sal edukacyjnych oraz na najwyższy poziom wieży, gdzie będzie można podziwiać panoramę Głównego Miasta.

UWAGA! Na zwiedzanie ścieżką panoramiczną nie są konieczne bilety wstępu. Zwiedzanie budynku jest bezpłatne. Punkt zbiórki i start grup przy punkcie informacyjnym na poziomie -1. Czas trwania: 35 min   Start grupy: co ok 15 min

 • Warsztaty dla rodzin z dziećmi organizowane na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie”

Zapoznanie się z wyglądem warszawskiego mieszkania w trzech kolejnych
stadiach wojny pozwoli prześledzić okupacyjne losy jednej z rodzin, co umożliwi następnie wypełnienie kart pracy z przygotowanymi zadaniami.

Czas trwania: do 45 min.  Start grupy: co 20 min [ostatnie zajęcia rozpoczynają się o godz. 22.30].

Dodatkowo w sali kinowej (poziom -3, obok wejścia na wystawę główną) prezentowane będą krótkie filmy promocyjne i relacje z wydarzeń edukacyjnych przeprowadzonych przez Muzeum.

Opłaty za parking podziemny obowiązują jak w dni zwiedzania Muzeum od środy do niedzieli tzn. pierwsze 3 godziny bezpłatne dla posiadających bilet na wystawę główną. Każda kolejna godzina 5 zł. Kwity parkingowe w celu naliczenia ulgi należy skanować w punkcie informacyjnym na poziomie -1.

Zapraszamy!

19.05.2017 Europejska Noc Muzeów na Westerplatte

Europejska Noc Muzeów 2017 na Westeraplatte.

Europejska Noc Muzeów 2017 na Westeraplatte.

Oddział Muzeum II Wojny Światowej - Muzeum Westerplatte i Wojny 1939  podczas Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza na Półwysep Westerplatte na zwiedzanie zabytkowego budynku Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dzięki gościnności Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku zwiedzający będą mogli zobaczyć z bliska w miejsce, które na co dzień jest niedostępne.

Mając na uwadze, że Europejska Noc Muzeów jest gratką dla kolekcjonerów wrażeń i niezwykłych przeżyć chcemy uchylić rąbka tajemnicy jaką skrywa w sobie ponad 90-letni budynek Elektrowni.
W wydrzeniu wezmą udział rekonstruktorzy WP II RP (ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Marienburg), oryginalnego sprzętu wojskowego i uzbrojenia, projekcji archiwalnego filmu i niezapomnianych wrażeń.

Dla dzieci przewidziano atrakcje w postaci szkolenia z zakresu obsługi stuletniej armaty polowej wz. 26 oraz armaty przeciwpancernej Bofors wz. 36 wyprodukowanej w 1939 r., dokładnie takich jakie były wykorzystywane podczas obrony Westerplatte. Każdy kto pomyślnie ukończy zadania związane z działoczynami otrzyma pamiątkowy dyplom artylerzysty Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

18.05.2017 Śladami bohaterów komiksów wydanych przez Muzeum

Okładki komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej w czerwcu 2016 r.

Okładki komiksów wydanych przez Muzeum II Wojny Światowej w czerwcu 2016 r.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy na specjalne zwiedzanie wystawy głównej ścieżką tematyczną śladami bohaterów komiksów wydanych przez Muzeum - „Akcja Kopernik”, „Katyń” oraz Jachna.

Jednym z nich jest Maciej Aleksy Dawidowski, nazywany „Alkiem”, któremu jest poświęcony komiks „Akcja Kopernik”. To ilustrowana opowieść o akcji usunięcia z pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie tablicy z niemieckim napisem, którym okupanci zakryli napis polski. Zwiedzający zobaczą na wystawie kopię, ważącej ponad 100 kg, mosiężnej tablicy z pomnika Kopernika w Warszawie i poznają losy Alka oraz historię tej akcji. Chcecie się dowiedzieć więcej? Zapraszamy w sobotę od 19.00!

Uczestnicy Nocy Muzeów, którzy zdecydują się na zwiedzanie wystawy ścieżką bohaterów komiksów poznają również losy Stefana Wąsowskiego, polskiego lekarza i żołnierza, który wraz z 4400 innymi polskimi oficerami został zamordowany przez Sowietów w Katyniu w 1940 r. Kilka niezwykłych przedmiotów – jego osobistych pamiątek –znajduje się na ekspozycji muzeum m.in. wizytowa koszula, którą jego żona pieczołowicie przechowywała, licząc, że mąż kiedyś jeszcze ją założy, oraz binokle doktora, które zostały znalezione w masowym grobie w Katyniu. Tą i inne historie polskich oficerów poznacie podążając właśnie komiksową ścieżką tematyczną.

Dopełnieniem zwiedzania będzie poznanie losów kolejnej bohaterki - Jachny, czyli Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej. Sanitariuszki w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej na Wileńszczyźnie w czasie II wojny światowej oraz w 5 Wileńskiej Brygadzie AK, walczącej z władzą komunistyczną po zakończeniu wojny. Za czynny opór wobec komunistów spędziła 10 lat w więzieniach. Do przybliżenia partyzanckiej i więziennej historii „Jachny” zachęciły nas nie tylko jej burzliwe losy oraz postawa, ale również osobiste pamiątki pokazywane na wystawie głównej. O tym, jakie były dalsze losy Jachny dowiecie się od przewodników oprowadzających po ścieżce.

Czas trwania zwiedzania do 40 min.  Start grupy: co 30 min. Punkt zbiórki i startów grupy na korytarzu głównym wystawy.  Komiksy wydane przez Muzeum będzie można nabyć w punkcie informacyjnym muzeum na poziomie -1 w cenie 15 zł każdy (płatność tylko kartą). 

Zapraszamy!

17.05.2017 100 000 gość odwiedził Muzeum II Wojny Światowej

100 tys. gość w Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Paweł Kwiatkowski

100 tys. gość w Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Paweł Kwiatkowski

Dzisiaj  Muzeum II Wojny Światowej odwiedziła 100 tys. osoba. Był nią młody uczeń opolskiego gimnazjum - Jakub Adasiewicz. Przyjechał do Gdańska wraz z klasą 1b z Publicznego Gimnazjum nr 7 im. gen. Władysława Andersa. Z tej okazji Muzeum przygotowało niespodziankę dla wyjątkowego zwiedzającego i jego wychowawczyni.

Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których jest ok. 240. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

13.05.2017 Wystawa "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku" do obejrzenia w MIIWŚ

Wystawa "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r." w MIIWŚ

Wystawa "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r." w MIIWŚ

W dniach 12-25 maja na poz. -3 można oglądać wystawę "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r." przygotowaną przez IPN oddział w Gdańsku.

Okupacja niemiecka na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r. miała inny charakter niż powszechnie znana polityka realizowana przez Niemców w Generalnym Gubernatorstwie. Pomorze Gdańskie zostało uznane za ziemie odwiecznie niemieckie i wcielone do Rzeszy. Likwidacja elit zaczęła się w pierwszych godzinach po ataku Wehrmachtu na Polskę. Równocześnie zaczęła się akcja germanizacyjna.
Z przestrzeni publicznej usunięto polskie napisy, nie mogła ukazywać się prasa w języku polskim,
był on także niedopuszczalny we wszystkich typach szkół. Należące do Polaków mieszkania
i przedsiębiorstwa były konfiskowane, a właściciele wysiedlani.
Wystawa zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.

Zapraszamy!

09.05.2017 Książka wydana przez Muzeum otrzymała Nagrodę Historyczną POLITYKI 2017

Nagroda Historyczna w kategorii debiut została przyznana Sebastianowi Pawlinie za książkę "Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej", wyd. Muzeum II Wojny Światowej.

Nagroda Historyczna w kategorii debiut została przyznana Sebastianowi Pawlinie za książkę "Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej", wyd. Muzeum II Wojny Światowej.

9 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2017 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2016 roku.

Najlepszym debiutem okazała się być książka Sebastiana Pawliny Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, wyd.  Muzeum II Wojny Światowej. Autor po przeanalizowaniu na nowo dziesiątków relacji i wspomnień próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie problemy (bytowe, etyczne) towarzyszyły na co dzień konspiratorom.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrali Grzegorz Miernik i Dariusz Jarosz za książkę  „Zhańbiona” wieś Okół: opowieści o buncie, wyd. Instytut Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Książka opowiada historię chłopskiego buntu na tle kolektywizacji  w jednej z kieleckich wsi w 1945 roku.

W  dziale pamiętników i wspomnień przyznano dwie równoważne nagrody. Pierwszą otrzymała książka Antoniego Kroha Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie, wyd. ISKRY – opowieść o odnajdywaniu się Łemków  w nieprzychylnych dla nich czasach PRL-u.

Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego za opracowanie Dziennika wydarzeń 1939-1944 Jędrzeja Moraczewskiego, wyd. LTW., okupacyjnego diariusza prowadzonego przez 70-letniego przedwojennego premiera z perspektywy podwarszawskiego Sulejówka.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Elżbiecie Orman za opracowanie „Najmniej jestem tam gdzie jestem”. Listy Zofii z Vorzimerów Breudstedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii, wyd. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czyny Niepodległościowego. 27 listów matki do córki odsłania na przykładzie życia prywatnego polsko-niemiecko-żydowskiej rodziny skutki działania mechanizmów totalitarnego systemu.

08.05.2017 8 maja 2017 r. odbyło się poświęcenie budynku Muzeum II Wojny Światowej.

Poświęcenia Muzeum dokonał metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Fot. Mikołaj Bujak

Poświęcenia Muzeum dokonał metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Fot. Mikołaj Bujak

8 maja 2017 r. odbyło się poświęcenie budynku Muzeum II Wojny Światowej. Dokonał tego metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, województwa a także przedstawiciele służb mundurowych, środowisk patriotycznych oraz pracownicy muzeum.

Zdjęcia z wydarzenia do obejrzenia w galerii fotografii.

- To wielki zaszczyt móc stać na czele muzeum w momencie, kiedy ten budynek zostanie poświęcony, a więc niejako dokona się ukoronowanie ciężkiego wysiłku wszystkich Polaków, podatników i skarbu państwa włożony w zbudowanie, wzniesienie tego ogromnego i imponującego budynku. To także suma wysiłków wszystkich pracowników Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – powiedział dr Karol Nawrocki, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, dokonując poświęcenia Muzeum, wygłosił modlitwę: „Wszechmogący Wieczny Boże,  pobłogosław ten nowy budynek Muzeum II Wojny  Światowej w Gdańsku i spraw, aby był miejscem pamięci i edukacji dla przyszłych pokoleń. Wejrzyj również na naszych braci i siostry, którzy stali się ofiarami ucisku i przemocy, nienawiści i złości i oddali swe doczesne życie w obronie ludzkiej godności oraz wolności naszej Ojczyzny”.

Podczas uroczystości głos zabrał również wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, który przypomniał, że „celem Niemców i Sowietów nie był zwykły podbój i eksploatacja Polski. Ich celem była ostateczna eksterminacja narodu polskiego. Symbolami realizacji tego planu jest Katyń i Auschwitz. W każdej polskiej rodzinie nadal żywe są realne skutki masowych mordów, masowego terroru, masowego rabunku i masowych wysiedleń. Każda polska rodzina nosi w sobie traumę tej przeszłości. Polacy pamiętają i to muzeum musi tę pamięć szanować - że ani terror, ani rabunki i wysiedlenia nie zakończyły się z upadkiem jednego z okupantów. Polacy na prawie pół wieku zostali zniewoleni przez drugi antyludzki system.”

Uroczystość uświetniły występy chóru im. św. Jana Pawła II z Kielna.

05.05.2017 W dn. 4 maja dyrektor dr Karol Nawrocki powołał na stanowisko wicedyrektora Pana prof. UG dr hab. Grzegorza Berendta.

Prof. UG dr hab. Grzegorz Berendt, jako pierwszy zastępca dyrektora będzie odpowiadał za dział naukowy, wydawniczy, bibliotekę oraz za planowany dział dokumentacji filmowej.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego (ur. 1964), związany z Instytutem Historii tej uczelni od 1985 r., w jego ramach obecnie w Zakładzie Historii Kultury Myśli Politycznej. Jako historyk prowadzi badania nad dziejami polskich Żydów i innymi grupami ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Jest autorem około 90 publikacji naukowych i ponad 30 popularnonaukowych. W dorobku naukowym ma trzy samodzielne monografie i współautorstwo 7 książek. Wieloletni Naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN, specjalista z zakresu II wojny światowej, w tym szczególnie kwestii dot. cierpień ludności cywilnej w czasie wojny.

Więcej informacji, dotyczących nowego wicedyrektora znajduje się tu: http://www.muzeum1939.pl/pl/o_muzeum/zespol/dyrekcja