Wersje językowe: PL EN

16.11.2017 Wieczór poezji Grażyny Chrostowskiej

Wieczór poezji Grażyny Chrostowskiej. Fot. Mikołaj Bujak

Wieczór poezji Grażyny Chrostowskiej. Fot. Mikołaj Bujak

W Muzeum II Wojny Światowej odbył się wieczór poezji Grażyny Chrostowskiej oraz pokaz filmu dokumentalnego o życiu i twórczości poetki "Za kratą są zielone drzewa" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków.

Spotkanie otworztył Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, dr Tomasz Gliniecki, który przybliżył zebranym postać Grażyny Chrostowskiej, polskiej poetki i działaczki podziemnego ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Aresztowanej 8 maja 1941 w więzieniu "Pod Zegarem”, a następnie przetrzymywanej w więzieniu na Zamku w Lublinie, ostatecznie wywiezionej do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Rozstrzelanej w zbiorowej egzekucji niecały rok później, w wieku 2o lat.

Następnie zaprezentowano fabularyzowany film dokumentalny o życiu i twórczości poetki. Obraz w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, zrealizowany z okazji 75 rocznicy śmierci poetki. Dokument powstał we współpracy z Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie.

Po filmie nastąpiła artystyczna część wydarzenia, w czasie której trzy wykonawczynie - w specjalnie na tę okazję zaaranżowanej przestrzeni - mierzyły się z twórczością lubelskiej przedstawicielki Pokolenia Kolumbów.

Na zakończenie zaprezentowano tomik "Grażyna Chrostowska. Wiersze", wydany przez Muzeum Lubelskie, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wstępie tej publikacji czytamy: "Poezja Chrostowskiej jest bowiem niezwykłym świadectwem poszukiwań – artystycznych i ideowych – które były prowadzone w skrajnie niesprzyjających warunkach. Młoda poetka rozwijała swój talent w całkowitej izolacji – bez książek, czasopism, środowiska literackiego – jej jedynymi odbiorcami były współwięźniarki, które, jak często wspominały, ceniąc tę poezję, jednocześnie uważały ją za trudną i wymagającą".

16.11.2017 16 listopada 1940 Niemcy odizolowali obszar getta warszawskiego

Handel uliczny w warszawskim gettcie w 1941 (zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Handel uliczny w warszawskim gettcie w 1941 (zbiory Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).

Niemcy rozpoczęli przygotowania do odizolowania obszaru getta warszawskiego  na długo przed 16 listopada 1940 roku. Już od października 1939 roku trwały prześladowania ludności żydowskiej w formie szykan, bicia czy obcinania bród.

W kolejnych miesiącach coraz bardziej uwidaczniała się antysemicka polityka. Władze okupacyjne nie ogłaszały publicznie zamiaru utworzenia getta. Od 23 do 29 marca 1940 roku miały miejsce upozorowane przez niemieckiego okupanta zamieszki antyżydowskie. Niedługo później – 1 kwietnia Rada Żydowska (Judenrat) otrzymała polecenie utworzenia obszaru zagrożonego tyfusem. Z uwagi na rzekomą troskę o bezpieczeństwo Żydów rozpoczęto budowę murów wokół dzielnicy żydowskiej.

Budowa murów, którą prowadził Judenrat zakończyła się w czerwcu 1940 roku. Ustawiono przy tym tablice wskazujące, iż jest to „obszar zagrożony epidemią”. Jednocześnie pomimo budowy murów prowadzono także prace nad utworzeniem stałej komunikacji tramwajowej w granicach dzielnicy żydowskiej. Ponadto oznakowano specjalnie tramwaje dla Żydów, by stosować politykę segregacji rasowej oraz utrudniać ludności żydowskiej przedostawanie się do pozostałych dzielnic.    

Na początku października utworzono formalnie getto warszawskie – w związku z tym przesiedlono 113 tyś Polaków i 138 tyś Żydów. Zamknięcie obszaru getta oznaczało ulokowanie na jego obszarze blisko 400 tyś ludności żydowskiej. Efektem tego stało się przeludnienie oraz wszechobecny tłok na ulicach. Przestrzeń getta wypełniona była handlarzami, uchodźcami i żebrakami. Poruszanie się wzdłuż ulic wymagało zejścia z chodników na równie zatłoczone drogi. Warunki życia wyniszczały nie tylko pod względem fizycznym, ale również psychicznym z uwagi na egzystencję w więziennych warunkach.

Prezentowane fotografie ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej pokazują urywki z życia codziennego warszawskiego getta, w tym sytuację dzieci, których los i cierpienie jest jednym z najbardziej znanych obrazów istnienia getta warszawskiego. 

15.11.2017 Rusza kino "Muzeum"

Zapraszamy do kina "Muzeum"!

Zapraszamy do kina "Muzeum"!

Muzeum II Wojny Światowej od 21 listopada zaprasza na seanse filmowe. W kinie "Muzeum" w tym jeszcze miesiącu będzie można obejrzeć  "KRYPTONIM HHHH", "ABC MIŁOŚCI", "BEKSIŃSCY. ALBUM WIDEOFONICZNY".

Kino „Muzeum” znajdujące się w Muzeum II Wojny Światowej to kino, którego celem jest prezentacja zarówno klasyki kina, kina przedwojennego, historycznego i wojennego, jak również ambitnego współczesnego kina. Jest to nowe miejsce na mapie Trójmiasta, w którym widzowie będą mogli zobaczyć najciekawsze i najważniejsze dzieła kinematografii polskiej i zagranicznej.

Stałym punktem w programie oprócz kinowych nowości będą cykle tematyczne, takie jak: „W starym kinie” (cykl filmowy prezentujący zapomniane perełki międzywojennego polskiego kina), „Klasyka kina” (seria projekcji najważniejszych dzieł filmu polskiego i zagranicznego), „KinoHistoria” (cykl poświęcony filmom historycznym, wojennym i dokumentalnym ukazującym wydarzenia i postaci związane z okresem II Wojny Światowej). Chcemy by nowe kino było również miejscem spotkań i dyskusji z cenionymi twórcami i znawcami kina oraz historii.

„Muzeum” w zamierzeniu ma być kinem kameralnym, w którym widzowie będą mogli obejrzeć filmy o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych. Nawiązując do tradycji kin studyjnych oprócz regularnych projekcji kino będzie organizowało również przeglądy, retrospektywy  filmowe oraz specjalne pokazy filmów połączone ze spotkaniami z twórcami.

INFORMACJE DLA WIDZÓW
Sala kinowa mieszcząca 114 miejsc znajduje się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej.
Bilety można nabywać tylko w kasie Muzeum w godzinach jej otwarcia (wtorek-niedziela w godz. 9.30-17.30).

Informacje o bieżącym repertuarze: repertuar i pełny repertuar.
Repertuar
KONTAKT:
Kino „Muzeum”
Muzeum II Wojny Światowej
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
80-862 Gdańsk

Kasa kina:
Tel: +48 58 760 09 60
E-mail:  info@muzeum1939.pl

Biuro kina:
Tel: 58 760 31 87
E-mail: kino@muzeum1939.pl

BILETY
Ceny biletów:
Normalny – 15 zł
Ulgowy – 10 zł

Ceny biletów na projekcje specjalne:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 5 zł

Materiały do pobrania

14.11.2017 Niezapomniane pokazy rekonstrukcyjne przed Muzeum

Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Mikołaj Bujak

Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Mikołaj Bujak

11 listopada 2017 przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyły się prezentacje grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tradycji Wojska Polskiego w okresie międzywojennym, pokaz salwy armatniej, defilada grup rekonstrukcyjnych oraz salwa honorowa.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki otworzył wydarzenie słowami:

„Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie” – tak napisał jeden z ojców polskiej niepodległości, Roman Dmowski, który razem z Józefem Piłsudskim, Ingacym Paderewskim i Ignacym Daszyńskim stali się symbolem ponad ideologicznego, ponad politycznego porozumienia Polaków na rzecz najwyższej wartości jaką jest niepodległość. Dążenie do wolności, do niepodległości przez sześć kolejnych generacji Polaków - połączyło socjalistów, narodowców, połączyło zwolenników idei insurekcyjnej, pozytywistycznej, w końcu Polaków wszystkich trzech zaborów. I tak samo jest z naszym dzisiejszym Świętem, z 11 listopada, jesteśmy tu wszyscy, to święto jednoczy, jest bardzo radosne, jak widzimy - cieszymy się, że jesteśmy tutaj razem.

W polskiej tradycji, w pięknej tradycji historii już tak jest, że dążenie do wolności w czasach okupacji i zaborów, a celebrowanie tej wolności stanowi pewną zasadę, pewną okoliczność, jak powiedziałem, pewien obowiązek. Ten obowiązek wszyscy dziś wypełniamy, tak naprawdę Polacy odbudowywali II Rzeczpospolitą myśląc o kolejnych pokoleniach. Wracając do Romana Dmowskiego, naród to nie tylko Ci, którzy żyją dzisiaj w kraju z nami, ale również Ci, którzy są poza granicami Polski. To też Ci, którzy byli przed nami i przyjdą po nas, to dla nich żyjemy, dla nich celebrujemy i o nich myślimy.  

W dniu tak szczególnym, na Pomorzu, w Gdańsku nie sposób nie wspomnieć kogoś, kto wprost kojarzy się z polskością Pomorza – generała Józefa Hallera i Błękitną Armię. Przypomnę tylko, że swoją przygodę, jeśli można tak powiedzieć z wojną rozpoczynał u boku cesarza austro-węgierskiego, jako legionista, później, gdy wymagał tego interes Rzeczpospolitej przełamywał front w bitwie pod Rarańczą i stawał naprzeciwko tych Austro-Węgier. Walczył z Niemcami, walczył ze wszystkimi trzema okupantami, ale nie po to, by odpoczywać od II Rzeczypospolitej podejmował walkę o polskość Śląska, o to żeby polskie rubieże wschodnie należały do Rzeczpospolitej, walczył z Ukraińcami, a w końcu w 1920 roku bronił Polski przed bolszewizmem. Drodzy Państwo, przez tą symboliczną, ważną dla Pomorza postać, widzimy jak wiele trudu kosztowało odzyskanie niepodległości. Ale czujemy się dzięki temu jeszcze bardziej zobowiązani do tego, żeby się z niepodległej, demokratycznej i wolnej Polski cieszyć. Cieszę się, że jesteście tutaj z nami Drodzy Państwo, niech żyje Polska.


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pragnie podziękować wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w przygotowanie pokazu grup rekonstrukcyjnych, m.in.

- Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej FORT,
- Stowarzyszeniu Historycznemu "Garnizon Toruń",
- Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej,
- Stowarzyszeniu Historycznemu Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku,
- Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej Bateria Motorowa Artylerii Przeciwlotniczej z Poznania,
- Stowarzyszeniu KOLEJ NA WESTERPLATTE,
- Klubowi Jazdy Konnej "JOKER",
- Stowarzyszeniu Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman",
- Stowarzyszeniu "Sosenka",
- Muzeum Polskiego Czynu Zbrojnego w Armiach Sprzymierzonych "Alliant",
- Stowarzyszeniu Historycznemu "Wielka Czerwona Jedynka",
- Fundacji Wojskowości Polskiej,
- Szwadronowi Kawalerii im 2. Pułku Szwolażerów Rokitniańskich,
- Firmie BTS Hunter,
- Męskiemu Towarzystwu Śpiewaczemu Gryf Trąbki Wielkie.

14.11.2017 Ogłoszenie organizacyjne

W związku z reorganizacją struktury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i optymalizacją działania m.in. pionu inwestycyjno-administracyjnego na miejsce Zastępcy Dyrektora, mgr inż. Przemysława Kowalczuka powołano Panią Julię Katarzynę Olechno.

11.11.2017 List Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu list Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha skierowany do Uczestników pierwszej defilady rekonstruktorów przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
 

Gdańsk, 11 listopada 2017 roku
 
orzełek

WOJEWODA POMORSKI
Dariusz Drelich

Szanowni Państwo,
Drodzy Uczestnicy pierwszej w historii defilady rekonstruktorów przed Muzeum II Wojny Światowej,

dziś świętujemy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Pozwólcie Państwo zatem, że rozpocznę od słów Marszałka Józefa Piłsudskiego, wypowiedzianych w sierpniu 1914 roku do żołnierzy I kompanii kadrowej.

"Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały".

Takie właśnie słowa potrafią zmienić bieg historii, gdy trafiają do serc i dusz patriotów. Dzięki walce, postawie, wierze i ideałom potrafią oni zmieniać mapy Europy. A tak właśnie stało się w przypadku Najjaśniejszej Rzeczypospolitej!

Orzeł biały zwyciężył! Był, jest i będzie naszym wspólnym znakiem, godłem i najwyższym honorem.

Tu na Pomorzu nigdy nie powinniśmy zapominać o Legendzie Błękitnej Armii i Generale Józefie Hallerze. Tym, który wrzucając platynowy pierścień w wody zatoki przypieczętował powrót Rzeczpospolitej nad Bałtyk. To piękne i budujące, że tylu młodych ludzi z grup rekonstrukcyjnych wkładając te charakterystyczne mundury oddaje hołd naszej historii i jej bohaterom.

Przypominanie i honorowanie poczynań oddziałów walczących w roku 1920 gdy Rzeczpospolita obroniła się przed bolszewicką pandemią, postaci spadochroniarzy z Samodzielnej Brygady generała Sosabowskiego, kawalerzystów i przedstawicieli innych formacji - to nie tylko wydarzenie historyczne, artystyczne ale przede wszystkim wielka nauka patriotyzmu. Z głębi serca za to dziękuję, serdecznie pozdrawiając wszystkich zgromadzonych z licznymi reprezentantami grup rekonstrukcyjnych na czele.

Mam nadzieję, że ta dzisiejsza uroczystość będzie zwiastunem dobrej zmiany w Gdańsku i na stałe wpisze się w historyczny i kulturalny pejzaż Pomorza.

Z wyrazami szacunku
 
Podpis

10.11.2017 13 listopada 2017 dniem wolnym od pracy

Uprzejmie informujemy, dzień 13 listopada 2017 jest dla pracowników Muzeum dniem wolnym od pracy (za 11 listopada).

09.11.2017 Muzeum II Wojny Światowej poszukuje wolontariuszy!

Szukamy wolontariuszy!

Szukamy wolontariuszy!

Masz wolny czas i chcesz go twórczo wykorzystać? Poszukujesz ciekawego zajęcia, które pozwoli Ci rozwinąć Twoje umiejętności, poznać wielu ciekawych ludzi oraz wziąć udział w niecodziennych wydarzeniach?

Czekamy na Ciebie!

Oferujemy m.in.:
- Współpracę z jedną z najnowocześniejszych instytucji kultury w Polsce,
- Uczestnictwo w ciekawych wydarzeniach,
- Pracę w młodym i twórczym zespole,
- Możliwość zdobycia doświadczenia w instytucji publicznej,
- Zaświadczenia o odbytym wolontariacie,
- Ubezpieczenie od NNW,
- Dodatkowe szkolenia.

Kontakt:
Koordynator wolontariatu
Elżbieta Bęben
tel.: +48 728 805 728
wolontariat@muzeum1939.pl

09.11.2017 Wykład "Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej"

"Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej"

"Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej"

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki i Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon zapraszają na wykład Bartosza Januszewskiego "Straty kultury polskiej w czasie II wojny światowej".
                                               
W przestrzeni publicznej od pewnego czasu obecne jest pytanie: jak wyglądałaby Polska, gdyby nie została tak strasznie poszkodowana przez dwóch najeźdźców pomiędzy 1939 a 1945 rokiem? Można się zastanawiać ilu miałaby obywateli, jak rozwinęłaby się jej gospodarka, jak mocną pozycję w Europie mogłaby osiągnąć.

Warto się zastanowić się także jak wyglądałaby polska kultura, gdyby nie zniszczenia, grabieże i hekatomba jej twórców spowodowane przez wojnę i zbrodnie obu okupantów. Jakie powstałyby wiersze, których nie napisali poeci, jakie książki polskich autorów mogłyby stać się bestsellerami, jak wspaniałe filmy mogli nakręcić polscy reżyserzy, ilu mielibyśmy wybitnych naukowców, muzyków, malarzy, nauczycieli, historyków, muzealników i przedstawicieli innych dziedzin kultury, którzy nie mieli szansy ujawnić i rozwinąć swoich talentów, przedwcześnie opuszczając ten świat jako ofiary wojny i masowego ludobójstwa?

Na te pytania nie ma oczywiście odpowiedzi. Można jednak poznać wielkość strat zadanych polskiej kulturze przez najeźdźców, a dzięki ich analizie zrozumieć także potencjał kulturalny II Rzeczypospolitej, któremu odebrano szansę wydania owoców. Tego właśnie dotyczył będzie wykład Bartosza Januszewskiego, który przedstawi straty polskiej kultury w latach II wojny światowej.
 
Bartosz Januszewski – historyk, nauczyciel dyplomowany, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Autor kilku ekspozycji historycznych, m.in. "Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej". Swoje zainteresowania kieruje w stronę problematyki XX-wiecznych zbrodni wojennych i ludobójstwa.
 
Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w środę, 15 listopada 2017 r., o godz. 17:00

06.11.2017 Otwarcie wystawy plakatów „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony. Raport Auschwitz”

Zwycięski plakat Zbigniewa Babińskiego.

Zwycięski plakat Zbigniewa Babińskiego.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, dr Karol Nawrocki i Prezes Fundacji GDZIE, Weronika Wierzchowska zapraszają 8 listopada o godz. 16:30 na otwarcie wystawy plakatów „Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony. Raport Auschwitz”.

Na międzynarodowy konkurs  wpłynęło ponad 150 plakatów z Polski, Kanady, Ekwadoru, Ukrainy, Niemiec i Japonii. Jury wybrało 5 finalistów, których prace zostaną zaprezentowane na wystawie wraz 14 wyróżnionymi plakatami.

W ramach wydarzenia o godz. 17:00 w sali kinowej Muzeum odbędzie się dyskusja, m.in. prawnukiem rtm. Witolda Pileckiego, Krzysztofem Kosiorem. Zostanie także przedstawiony „Raport Witolda”, książka pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Autorem tych wstrząsających zapisków z obozu koncentaracyjnego jest sam rotmistrz Pilecki, który z własnej woli trafił do obozu zagłady KL Auschwitz. Dodruk wersji angielskiej "Raportu Witolda" ukazuje się dzięki dofinansowaniu Muzeum II Wojny Światowej. Podczas spotkania zaplanowano też pokaz filmu dokumentalnego "Tatusiu", w którym Zofia Pilecka-Optułowicz opowiada o swoim ojcu.

PROGRAM
8 listopada 2017 (środa)

- Otwarcie wystawy plakatów międzynarodowego konkursu:
"Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwycieżony. Raport Auschwitz"
godz. 16.30 (otwarcie wystawy: hol, poziom - 2)

- Promocja książki pod honorowym patronatem i z przedmową Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Witold Pilecki, "Raport Witolda", wydanej przez Studium Polski Podziemnej w Londynie i Wydawnictwo APOSTOLICUM w Ząbkach
godz. 17.00 (promocja książki: sala kinowa, poziom - 3)

W dyskusji wezmą udział:
Krzysztof Kosior - prawnuk rtm. Witolda Pileckiego
Zbigniew Babiński - zwyciężca międzynarodowego konkursu na plakat
Małgorzata Kupiszewska - koordynator projektu "Rotmistrz Pilecki - Bohater Niezwyciężony"

- Pokaz filmu dokumentalnego "Tatusiu", w którym Zofia Pilecka-Optułowicz opowiada o swoim ojcu

03.11.2017 Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej

11 listopada zapraszamy na uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W tym wyjątkowym dniu nawiążemy do polskich tradycji wojskowych lat 1918 – 1945. Przyjdź i zobacz:
- Błękitną Armię gen. Józefa Hallera,
- Polskie oddziały z 1920 roku,
- Kawalerię, wojska przeciwlotnicze i broń pancerną,
- Spadochroniarzy z Samodzielnej Brygady gen. Sosabowskiego,
- Specjalną salwą obejdziemy też 100 rocznicę urodzin pewnej znanej armaty.

11 listopada 2017 (sobota)
pl. W. Bartoszewskiego 1
plac wokół Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

14:00 – 16:15 Prezentacje grup rekonstrukcyjnych nawiązujących do tradycji Wojska Polskiego w okresie międzywojennym
16:25 – 16:45 Pokaz salwy armatniej
17:00 – 17:30 Defilada grup rekonstrukcyjnych
17:45 – Salwa honorowa

Wstęp bezpłatny