Wydarzenia (Maj 2017)

27.05.2017

Otwarcie wystawy czasowej „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”

Rotmistrz Witold Pilecki

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej,  dr Jarosław Szarek  zapraszają  na otwarcie wystawy czasowej „Rotmistrz Witold Pilecki 1901–1948”

27.05.2017 (sobota)  godz. 11.00
Muzeum II Wojny Światowej
pl. Władysława Bartoszewskiego 1
Poziom -3

Program:
11:00 Otwarcie wystawy
12:00-12:30 wykład dr Jacka Pawłowicza „Rotmistrz Witold Pilecki. Bohater bez skazy”
12:30-13:00 wykład prof. Krzysztofa Szwagrzyka „W poszukiwaniu miejsc pochówku ofiar komunizmu w Polsce”
Sala konferencyjna na poziomie -3

WSTĘP WOLNY.

20.05.2017

Europejska Noc Muzeów w Muzeum II Wojny Światowej

Budynek Muzeum II Wojny Światowej nocą. Fot. Piotr Korczak

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Europejską Noc Muzeów 2017 zaprasza do siedziby przy pl. Władysława Bartoszewskiego 1
Wejście główne: schody od strony placu.  Wejście dla osób niepełnosprawnych i rodziców z wózkami dla dzieci przez budynek administracyjny od ul. Stara Stocznia
Godz. 19.00 – 1.00
Wstęp na wystawę główną i dla dzieci - 1 zł
Bilety do nabycia w kasach Muzeum na poziomie -3 od godz. 19.00

Zapraszamy do zwiedzania wystawy głównej oraz budynku Muzeum. Goście będą mogli samodzielnie zwiedzać wystawę lub skorzystać z oprowadzania grupowego ścieżkami tematycznymi pozwalającymi zapoznać się z wybranymi aspektami wystawy głównej, historią miejsca, w którym powstał budynek muzeum oraz zobaczyć m.in. sale edukacyjne, bibliotekę i wjechać windą panoramiczną na najwyższy poziom wieży.

Przygotowaliśmy oprowadzanie wraz z przewodnikami następującymi ścieżkami tematycznymi:

• „Życie codzienne  w czasie II wojny światowej”

Pozwoli na zobaczenie najciekawszych eksponatów i multimediów dotyczących życia codziennego oraz  losów ludności cywilnej. Przewodnik omówi realia życia w różnych krajach, trudności aprowizacyjne oraz sposoby radzenia sobie z niedoborami.

Czas trwania: do 40 min     Start grupy: co 30 min

• „Ścieżka komiksowa”

Podąży śladem trzech eksponatów oraz postaci z wystawy głównej, które stały się bohaterami opowieści zawartych w komiksach wydanych przez Muzeum („Akcja Kopernik”, „Katyń”, „Jachna”). Zwiedzający poznają historie Alka Dawidowskiego, związanego z podziemną działalnością Szarych Szeregów i małego sabotażu; Stefana Wąsowskiego, ofiary zbrodni katyńskiej oraz Janiny Wasiłojć-Smoleńskiej, sanitariuszki Armii Krajowej, a po wojnie działaczki antykomunistycznego podziemia.

Czas trwania: do 40 min    Start grupy: co 30 min

Komiksy  wydane przez Muzeum będą do nabycia w Informacji (poziom -1), w cenie 15 zł (płatność tylko kartą).  Więcej informacji o komiksach tutaj.

• Ścieżka panoramiczna po budynku Muzeum

Zwiedzający będą oprowadzani po wystawie archeologicznej „Była sobie Wiadrownia” zapoznając się z historią dzielnicy oraz budowy Muzeum. Następnie windami panoramicznymi w wieży  przemieszczą się do biblioteki,  sal edukacyjnych oraz na najwyższy poziom wieży, gdzie będzie można podziwiać panoramę Głównego Miasta.

UWAGA! Na zwiedzanie ścieżką panoramiczną nie są konieczne bilety wstępu. Zwiedzanie budynku jest bezpłatne. Punkt zbiórki i start grup przy punkcie informacyjnym na poziomie -1. Czas trwania: 35 min   Start grupy: co ok 15 min

• Warsztaty dla rodzin z dziećmi organizowane na wystawie dla dzieci „Podróż w czasie”

Zapoznanie się z wyglądem warszawskiego mieszkania w trzech kolejnych
stadiach wojny pozwoli prześledzić okupacyjne losy jednej z rodzin, co umożliwi następnie wypełnienie kart pracy z przygotowanymi zadaniami.

Czas trwania: do 45 min.  Start grupy: co 20 min [ostatnie zajęcia rozpoczynają się o godz. 22.30].

Dodatkowo w sali kinowej (poziom -3, obok wejścia na wystawę główną) prezentowane będą krótkie filmy promocyjne i relacje z wydarzeń edukacyjnych przeprowadzonych przez Muzeum.

Opłaty za parking podziemny obowiązują jak w dni zwiedzania Muzeum od środy do niedzieli tzn. pierwsze 3 godziny bezpłatne dla posiadających bilet na wystawę główną. Każda kolejna godzina 5 zł. Kwity parkingowe w celu naliczenia ulgi należy skanować w punkcie informacyjnym na poziomie -1.

Zapraszamy!