Pokaz VR "Westerplatte - Polskie Pearl Harbor"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na wydarzenie „Westerplatte – Polskie Pearl Harbor”, które odbędzie się 7 grudnia 2017 r. pod patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej pana Antoniego Macierewicza i sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego pana Jarosława Sellina.

Ideą wydarzenia jest upamiętnienie ważnej rocznicy, jaką jest data przystąpienia Stanów Zjednoczonych Ameryki do II wojny światowej. Będzie to również przypomnienie światu o Westerplatte, jako miejscu wybuchu wojny poprzez porównanie go do funkcjonującego w świadomości Amerykanów pojęcia Pearl Harbor.

Dodatkowymi elementami programu będą prezentacja nowatorskiego rozwiązania w zakresie multimediów muzealnych oraz premiera książki w wersji audio.

Zaprezentowany zostanie wirtualny spacer po Westerplatte z zastosowaniem technologii VR i nowatorskim połączeniem współczesnych zdjęć panoramicznych z archiwalnymi fotografiami.

Promowaną książką będzie dźwiękowa wersja „Raportu Witolda” – „Witold’s Raport” o 3 latach pobytu Witolda Pileckiego w KL Auschwitz, który po zakończeniu misji żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, wyszedł z „piekła na ziemi” w nocy 26/27 kwietnia 1943 r.

PATRONI MEDIALNI:
TVP GDAŃSK, RADIO GDAŃSK, GAZETA POLSKA, NIEZALEŻNA.PL

„Westerplatte – Polskie Pearl Harbor”
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przy pl. W. Bartoszewskiego 1

10:00 Pokaz grup rekonstrukcyjnych
Prezentacje grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenie Historyczne Wielka Czerwona Jedynka, przed Muzeum historyczne pojazdy będące na wyposażeniu amerykańskiej armii z okresu II wojny światowej.

10:30 Powitanie gości (sala konferencyjna -3)

"Pearl Harbor i Westerplatte - miejsca symbole rozpoczęcia II wojny światowej" – Mariusz Wójtowicz-Podhorski
Prezentacja sylwetek Polaków walczących w z US Army – Stowarzyszenie Historyczne Wielka Czerwona Jedynka – Piotr Langenfeld

11:30 Pokaz VR – „Wirtualny spacer po Westerplatte”